Nieporównywalnie skromniej do Polski wyglądają rządowe posiadłości Hiszpanii. Premier Jose Maria Aznar ma tylko siedzibę w Madrycie. Przykładu z hiszpańskiego szefa rządu nie bierze za to rezydent Rosji. Za naszą wschodnią granicą nie brakuje siedzib wysokich notabli.

Jedyną rządową posiadłością w Hiszpanii jest siedziba rządu i pałacyk, w którym mieszka premier z rodziną. Oczywiście nie znaczy to, że przedstawiciele rządu nie spotykają się poza Madrytem. Wówczas wykorzystywane są gmachy urzędów regionalnych – można je porównać do polskich urzędów wojewódzkich. Obce delegacje przyjmowane są w hotelach czasem na te okazje wynajmowane są wille.

Dodajmy, że hiszpański rząd nie ma ani jednego ośrodka wypoczynkowego. Jeśli premier czy minister chce spędzić wakacje, sam musi za nie zapłacić.

W Niemczech podobnie jak w Hiszpanii zarówno kanclerz, jak i prezydent mają swoje siedziby. Posłuchaj relacji korespondenta RMF Tomasza Lejmna.

Rosja nie czerpie przykładu z Hiszpanii i Niemiec. I choć w porównaniu z prezydentem Jelcynem, Putin jest skromny, to i tak za naszą wschodnią granicą nie brakuje rządowych posiadłości. Prezydent Rosji mieszka w Nowoogariowo pod Moskwą, a gości przyjmuje czasami też w niedalekim pałacyku myśliwskim w Zawidowie. Urlopy spędza w willi w Soczi nad Morzem Czarnym. Gdy przyjeżdża, wody patrolowane są przez kilka okrętów wojennych.

Rok temu za prawie 300 milionów dolarów wyremontowano ogromny Pałac Konstantynowski nad Zatoką Fińską pod Petersburgiem. Nazywa się go morską rezydencją, ale Putin właściwie tam nie bywa. To raczej ogromne centrum konferencyjne.

Jelcyn odwiedzał także inne miejsca, które zresztą do dzisiaj są własnością kancelarii prezydenta i miał gest, np. obok willi w Karelii zbudowano jeden z największych w Europie krytych kortów tenisowych. Niestety, ze względu na ścisłą tajemnicę nie sposób uzyskać dokładniejszych danych na temat kosztów utrzymania tych posiadłości.

Dodajmy jednak, że premier, którego znaczenie w rosyjskim systemie politycznym nie jest wielkie, nie ma żadnych własnych rezydencji i pałacyków.

07:35