Poseł PiS Artur Górski pochowany z ceremoniałem wojskowym. "Był dobrym żołnierzem polskiej sprawy"

Sobota, 9 kwietnia 2016 (23:33)

Z udziałem najwyższych władz państwowych - prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło i marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego - odbyła się w sobotę w archikatedrze św. Jana w Warszawie msza św. pogrzebowa posła PiS dr. Artura Górskiego. Prezydent Duda przekazał rodzinie posła Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, którym pośmiertnie odznaczył Górskiego "w uznaniu wybitnych osiągnięć w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i publicznej". Artur Górski zmarł 1 kwietnia w wieku 46 lat.

Działalność zmarłego wspominał w katedrze prezes PiS Jarosław Kaczyński. To była aktywność wręcz niebywała, wymagająca jakiejś szczególnej, nadzwyczajnej energii - mówił. Jak podkreślił, Górski nie przerwał pracy nawet w "heroicznym czasie", gdy ciężko zachorował. I wtedy, nawet spod tlenowego namiotu potrafił włączać się, wykorzystując współczesną technikę, w działanie naszego klubu parlamentarnego, naszego środowiska i innych środowisk. To było naprawdę niezwykłe - zaznaczył lider PiS.

Sądzę, że najwyższą pochwałą, jaką może otrzymać Polak, kiedy odchodzi, jest powiedzenie, że dobrze służył ojczyźnie, że był dobrym żołnierzem polskiej sprawy. Niech odpoczywa w pokoju - zakończył Kaczyński.

W mszy św. uczestniczyli także ministrowie rządu PiS, liczni politycy tej partii, ambasador Węgier Ivan Gyurcsík, przedstawiciele prokuratury krajowej, bractw kurkowych i Akcji Katolickiej.

Nabożeństwo, któremu przewodniczył biskup senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Dydycz, odbyło się w archikatedrze św. Jana na Starym Mieście w Warszawie. Stamtąd żałobnicy udali się na ceremonię pogrzebową na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Uroczystość odbyła się z ceremoniałem wojskowym.

W PiS od 2002 roku

Artur Górski w 2005 roku został wybrany do Sejmu z listy PiS w okręgu warszawskim. Mandat uzyskał też w kolejnych wyborach w 2007, 2011 i 2015 roku. W bieżącej kadencji należał do sejmowych Komisji: Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Łączności z Polakami za Granicą, której był wiceprzewodniczącym.

Pracował także w Parlamentarnym Zespole ds. Uregulowania Stosunków Własnościowych i Parlamentarnym Zespole Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Był zastępcą przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu na rzecz Polityki i Kultury Prorodzinnej. Pełnił również funkcję wiceprzewodniczącego Polsko-Węgierskiej Grupy Parlamentarnej.

Ukończył studia na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie na kierunku politologia i nauki społeczne. Uzyskał na tej uczelni stopień doktora nauk humanistycznych.

Od 1995 do 1997 roku był dziennikarzem zespołu politycznego redakcji krajowej Polskiej Agencji Prasowej. W 1998 roku został redaktorem naczelnym "Naszego Dziennika". Później pracował w administracji rządowej, był m.in. doradcą premiera.

Artur Górski był redaktorem naczelnym kwartalnika "Pro Fide, Rege et Lege" oraz do 2004 roku prezesem Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego.

Od 2002 roku był członkiem Prawa i Sprawiedliwości.

(edbie)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska