Portugalskie media: Morawiecki może poprawić dialog Polski z UE

Sobota, 9 grudnia 2017 (06:16)

Zmiana na stanowisku premiera w Polsce to szansa na poprawę dialogu Warszawy z Brukselą – piszą portugalskie media. Według nich obejmujący stery rządu Mateusz Morawiecki jako minister finansów przyczynił się do rekordowo niskiego bezrobocia i ponad 4-procentowego wzrostu gospodarczego Polski.

Komentatorzy wskazują, że zmiana na stanowisku premiera nastąpiła po ponad połowie mandatu rządu utworzonego przez Prawo i Sprawiedliwość. Odnotowują, że odnowienie prawicowego gabinetu następuje na kilka miesięcy przed wyborami samorządowymi w Polsce.

Ziobro, Jaki, Kempa mogą spać spokojnie. Morawiecki chce ich w rządzie

Mamy potwierdzoną chęć bardzo głębokiej współpracy dla dobra Polski z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą - oświadczył Mateusz Morawiecki niedługo po tym, jak prezydent Andrzej Duda desygnował go na premiera. Z jego wypowiedzi wynika, że spokojni o swoje rządowe posady mogą być również... czytaj więcej

Telewizja RTP wskazała, że cieszący się opinią eksperta gospodarczego Mateusz Morawiecki może polepszyć wizerunek polskiego rządu na arenie międzynarodowej. Stacja przypomniała, że dwuletni okres kierowania rządem przez Beatę Szydło naznaczony był trudnymi relacjami między Warszawą a Brukselą.

Również dziennik “Publico", jeden z najbardziej opiniotwórczych w Portugalii, twierdzi, że Morawiecki jako premier może ocieplić obraz Polski na arenie międzynarodowej oraz poprawić jej relacje z UE.

Morawiecki, uchodzący za kosmopolitycznego technokratę i człowieka sukcesu może pomóc Polsce wznowić dialog z Brukselą - ocenia wydawana w Lizbonie gazeta.

Zdaniem portugalskiego dziennika decyzja o zmianie premiera może zarówno wynikać z chęci polepszenia zewnętrznego wizerunku, jak również z wewnętrznych motywów, np. lepszej kontroli nad niektórymi ministrami.

"Publico" wskazuje, że kluczową osobą dla zmiany na stanowisku premiera w Polsce jest lider PiS Jarosław Kaczyński. Gazeta określa jego nowego faworyta jako polityka o bardziej umiarkowanych poglądach niż Beata Szydło.

Portugalscy dziennikarze odnotowują, że odświeżenie rządu zbiega się w czasie z przyjętym przez Sejm nowym ustawodawstwem dotyczącym wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Zaznaczają, że zmiany te nie są dobrze postrzegane w większości państw unijnych.

Nie zaznaczono żadnej odpowiedzi !

Mateusz Morawiecki zastąpi Beatę Szydło na stanowisku szefa rządu. Co o tym sądzisz?

  • 13%
  • 7%
  • 1%
  • 28%
  • 47%
  • 4%
głosów: 10763


(mpw)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska