Poniedziałek dniem ogólnopolskiego strajku kobiet, które nie chcą zaostrzenia przepisów dot. aborcji

Niedziela, 2 października 2016 (22:05)

Na poniedziałek zaplanowano ogólnopolski strajk kobiet jako wyraz sprzeciwu wobec zaostrzenia przepisów dot. aborcji. Jego uczestniczki zamierzają nie przyjść do pracy lub nie pójść na uczelnię, a jeśli nie pracują, powstrzymać się od domowych obowiązków.

Jest to akcja zapoczątkowana w internecie, jako reakcja na projekt wprowadzający całkowity zakaz przerywania ciąży oraz kary m.in. dla kobiet, które poddadzą się aborcji. W ubiegłym tygodniu Sejm skierował go do prac w komisji, jednocześnie odrzucając w pierwszym czytaniu projekt, który zliberalizować miał obowiązujące przepisy.

Strajkowi towarzyszy wiele różnych inicjatyw: m.in. manifestacje, happeningi, wiele organizacji organizuje dni otwarte; zaplanowano wspólne gotowanie, czytanie książek, plenerowe treningi. Akcję wspiera wielu mężczyzn - zapowiadają np. gotowanie lub robienie kanapek dla strajkujących kobiet.

Niektórzy pracodawcy otwarcie zadeklarowali wsparcie dla tej inicjatywy; część sklepów, kawiarni, restauracji itp. zamierza wywiesić informacje, że strajkują i właśnie z tego powodu są nieczynne.

Nie zaznaczono żadnej odpowiedzi !

Jakie jest Twoje stanowisko ws. aborcji?

  • 5%
  • 7%
  • 52%
  • 36%
głosów: 7540

Osoby, które nie mogą strajkować, deklarują, że przyjdą do pracy ubrane na czarno (ponieważ symbolem protestów wobec zaostrzenia ustawy stał się czarny strój). Ci, którzy nie zgadzają się z motywami strajkujących, zapowiadają, że zamanifestują to kolorowym strojem.

W sieci organizowane są również akcje będące wyrazem sprzeciwu wobec poniedziałkowego strajku - obok zachęt do udziału w proteście, pojawiły się m.in. inicjatywy pod hasłem "Nie biorę udziału w strajku kobiet!" czy "Nie bądź krową, ubierz się kolorowo"

Konferencja Episkopatu Polski zachęca do przyłączenia się w poniedziałek do modlitwy w intencji "prawego sumienia i światła Ducha Świętego dla wszystkich decydujących w Polsce o prawnej ochronie życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci". "Zapraszamy do jak najliczniejszego udziału w tej modlitwie. Zachęcamy do przybycia w białych strojach" - zaznaczono w komunikacie.

(mn)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

RMF24-PAP