Ponad 1,3 mln turystów odwiedziło Tatry w wakacje

Środa, 4 września 2013 (12:49)

Przeszło milion 300 tysięcy turystów odwiedziło w wakacje Tatrzański Park Narodowy. To bardzo dużo, ale rekord nie padł. Najtłoczniej na tatrzańskich szlakach było w długi weekend sierpniowy.

Ratownicy TOPR mają za sobą pracowite wakacje. Uratowali w Tatrach prawie 170 osób. Pięciu turystom nie udało się pomóc. Aż 70 procent poszkodowanych odniosło natomiast poważniejsze urazy. czytaj więcej

Wtedy przez tydzień do TPN weszło prawie 166 tysięcy turystów. Najwięcej - 16 sierpnia, po tatrzańskich szlakach wędrowały wówczas przeszło 33 tysiące ludzi, z czego ponad jedna trzecia wybrała się na drogę do Morskiego Oka. Rekord padł jednak dwa lata temu, kiedy w długi weekend sierpniowy jednocześnie weszło do TPN 36 tysięcy turystów, z czego prawie 13 tysięcy na drogę do Morskiego Oka.

Przez cały lipiec w punktach wejść do parku tatrzańskiego bilety kupiło ponad 509 tysięcy ludzi. Do tego trzeba dodać ponad 63 tysiące pasażerów kolejki na Kasprowy Wierch i jeszcze niepoliczoną liczbę osób, które wybrały się do Doliny Chochołowskiej i Doliny Lejowej, gdzie opłatę za wstęp pobiera Wspólnota Ośmiu Uprawnionych Wsi, która jest właścicielem terenów w tych dolinach.

W sierpniu sprzedano natomiast ponad 621 tysięcy biletów wstępu do TPN. W tej liczbie nie ma jeszcze pasażerów kolejki na Kasprowy i wchodzących do Chochołowskiej i Lejowej. Opierając się jednak na statystykach, można śmiało szacować, że w sumie turystów w tatrach było ponad 1 330 000.

Więcej było ich w 2009 roku. Wtedy ta liczba przekroczyła 1 400 000 turystów.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Maciej Pałahicki