Pomoc dla poszkodowanych przez wichurę

Poniedziałek, 23 lipca 2007 (17:16)

Polski rząd przeznaczy 15 milionów złotych na pomoc rodzinom w wyniku trąby powietrznej, która przeszła w piątek przez tereny w powiecie częstochowskim na Śląsku – zapowiedział Jarosław Kaczyński.

Zostało przenaczonych 15 milionów złotych dla 90 gospodarstw, które najbardziej ucierpiały - powiedział. Premier zapowiedział, że odbyły się już rozmowy z prezesem PZU Jaromirem Netzelem. Według deklaracji Kaczyńskiego, firma ubezpieczeniowa jest gotowa wypłacić znaczne sumy także tym, którzy nie byli ubezpieczeni.

Premier dodał, że dzieci ze zniszczonych gospodarstw będą mogły na koszt rządu wyjechać na kolonie. Ci, którzy stracili dach nad głową, otrzymają możliwość wynajęcia odpowiednich lokali u sąsiadów za przekazane im pieniądze - zapewnił. Kaczyński dodał, że ewentualnie możliwe będzie też przekazanie wozów turystycznych i domków kempingowych na tymczasowe miejsce do mieszkania. Według szacunków rządu gospodarstw, gdzie nie ma gdzie mieszkać, jest około 60.

Do rolników trafiła już pierwsza część odszkodowań. PZU wypłaciło pokrzywdzonym 66 zaliczek na kwotę 120 tys. złotych.

Piątkowa trąba powietrzna w kilka minut zniszczyła prawie 270 budynków mieszkalnych i gospodarczych w powiecie częstochowskim. Najbardziej ucierpiały wioski gminy Kłomnice: Huby, Adamów i Skrzydlów.

Pogoda najwyraźniej nie daje jednak za wygraną. W niedzielę trąba powietrzna przeszła przez lubelską wieś Krzeczeń. Posłuchaj relacji Krzysztofa Kota:

Jak dowiedział się reporter RMF FM, starosta łęczycki obiecał poszkodowanym pomoc finansową.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

RMF FM - newsroom