Polska zieloną wyspą na narkotykowej mapie Europy

Poniedziałek, 29 lipca 2013 (08:45)

Z raportu Unii Europejskiej wynika, że Polska jest europejskim liderem w spożyciu marihuany, amfetaminy i ekstazy - alarmuje "Newsweek". Nastolatki najchętniej mieszają wszystkie te używki na raz.

Z danych Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii wynika, że młodzi Polacy coraz wcześniej sięgają po substancje odurzające. Pod tym względem wyprzedzają m.in. Francuzów, Hiszpanów i Czechów.

Dla większości nastolatków zażywanie narkotyków jest czymś normalnym. Na pewnym etapie po prostu będą próbować. Część z tego wyrośnie - mówi w rozmowie z "Newsweekiem" Józef Szczepkowski, szef Całodobowego Młodzieżowego Oddziału Leczenia Uzależnień w Toruniu.

Dane na temat zażywania narkotyków przez młodzież zbierane przez krajowych badaczy są jeszcze bardziej niepokojące. Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii podaje, że co trzeci nastolatek w wieku 17-18 przyznał się do zażycia marihuany lub haszyszu. Co ciekawe, spożycie tych narkotyków w Europie maleje, a w Polsce stale rośnie.

"Newsweek" podkreśla, że nieprawdziwe jest dość powszechne przekonanie, że narkotyki przynoszą do szkół dilerzy z zewnątrz. Dziś rozpowszechniają je, a nawet produkują sami uczniowie. W internecie bez problemów można znaleźć informacje, jak tanim kosztem wprowadzić się w narkotyczną euforię.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Newsweek