Polska nieprzygotowana na powódź

Wtorek, 14 lutego 2006 (16:40)

Służbom odpowiedzialnym za walkę z powodziami brakuje sprzętu. Resort Spraw Wewnętrznych zarządził ewidencję w magazynach tych służb – kontrole takie nie były już przeprowadzane od 3 lat.

Gdyby nie zawalenie się hali na Śląsku, niedobory w magazynach odkryte zostałyby dopiero, gdyby w Polsce doszło do powodzi. Wtedy byłoby już jednak zdecydowanie za późno. Właśnie po katastrofie w Katowicach przeprowadzono inspekcje w Wojewódzkich Centrach Zarządzania Kryzysowego. Zupełnie przypadkowo wykryto, że zwłaszcza tam, gdzie w ostatnich latach występowały podtopienia czy niewielkie powodzie, wykorzystane materiały nie były uzupełniane. Mowa tu na przykład o workach na piasek, łopatach, strojach, pontonach, generalnie tego sprzętu jest cały katalog - wylicza rzecznik MSWiA, Tomasz Skłodowski.

Teraz wojewodowie na polecenie resortu dokładnie sprawdzają skalę niedoborów. Tym bardziej, że jest to już ostatni dzwonek - po ostatnim ataku zimy nadciąga ocieplenie.

Potwierdzają to prognozy pogody na najbliższe dni. W piątek temperatura sięgnie 2-3 stopni powyżej zera, w sobotę 3-4 stopni, niedzielę 4-5 stopni, natomiast w poniedziałek ponownie będzie około 2-3 stopni powyżej zera - przewiduje Dariusz Kubacki z wrocławskiego Biura Prognoz Cumulus.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

RMF FM - newsroom