Nietypowe odkrycie w Lasie Warmińskim. Trzy krzyżackie topory bojowe z późnego średniowiecza znaleźli saperzy, którzy oczyszczają lasy w nadleśnictwie Wipsowo (woj. warmińsko-mazurskie) z pocisków artyleryjskich pozostałych po II wojnie światowej.

Saperzy natrafili na zabytkowe topory przypadkiem, podczas przeszukiwania lasu wykrywaczami metalu. Broń została wstępnie rozpoznana przez archeologa jako późnośredniowieczne krzyżackie topory bojowe.

Żelazne toporki leżały blisko siebie, płytko pod ziemią, między korzeniami drzew. Można przypuszczać, że jest to depozyt, który ktoś mógł zostawić na lepsze czasy. Być może uciekał, schował broń i już nie wrócił na to samo miejsce - powiedziała Agata Trzop-Szczypiorska, która prowadzi nadzór archeologiczny nad pracami saperskimi.

Według archeolog oczyszczanie lasu z niewybuchów dopiero się zaczęło, więc można mieć nadzieję na kolejne zabytkowe znaleziska. Po zakończeniu prac krzyżackie topory zostaną wstępnie zakonserwowane i przekazane do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Zabytkowa broń zostanie przekazana do muzeum.

Do jesieni przyszłego roku  oczyszczonych z niewybuchów z czasów II wojny światowej zostanie ok. 95 ha lasu. Natrafiono tam na tysiące pocisków artyleryjskich różnych kalibrów z czasów II wojny.

(acz)