Po uchwale śledczych z Krakowa będzie nadzwyczajne posiedzenie Krajowej Rady Prokuratury?

Czwartek, 16 maja 2019 (06:40)

"Ta uchwała kwalifikuje się na pilne zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Krajowej Rady Prokuratury" - mówi RMF FM jeden z wysokich rangą członków tego gremium. Komentuje w ten sposób uchwałę śledczych z Prokuratury Regionalnej w Krakowie.

Jak już informowaliśmy, zgromadzenie prokuratorów Prokuratury Regionalnej w Krakowie jednogłośnie przyjęło uchwałę mówiącą m.in. o tym, że ich niezależność jest pozaprawnie ograniczana.

Według rozmówcy reportera RMF FM Krzysztofa Zasady, Krajowa Rada Prokuratury powinna zająć się uchwałą śledczych z regionu krakowskiego, bo po pierwsze - jak tłumaczy - region krakowski przez wielu jest uznawany za "jeden z bastionów dobrej zmiany w prokuraturze".

Po drugie - i to jest znacznie ważniejsze - uchwała została podjęta jednogłośnie.

Widać, że prokuratorzy wysyłają wyraźny sygnał i ostrzeżenie swoim przełożonym - dodaje rozmówca RMF FM, przyznając, że jest zaskoczony treścią i trybem przyjęcia krakowskiej uchwały.

O czym piszą prokuratorzy?

TU PRZECZYTASZ WIĘCEJ O SPRAWIE

Jak piszą w uchwale śledczy z regionu krakowskiego - chodzi o wpływanie na decyzje procesowe, z pominięciem obowiązującej drogi służbowej. Mowa o sprawowaniu w ten sposób funkcji nadzorczych w prokuraturze. Zgromadzenie w uchwale zwraca też uwagę na brak rozwiązania problemu wynagradzania urzędników i pracowników prokuratur, brak działań, które miałyby poprawić sytuację kadrową, a także na pogarszające się wyniki pracy prokuratur i piętrzące się zaległości w rozpatrywaniu spraw. 

Ta uchwała trafi teraz do 700 prokuratorów okręgów: krakowskiego, kieleckiego, tarnowskiego i nowosądeckiego, a także do Prokuratury Krajowej.


Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Krzysztof Zasada

Urszula Gwiazda