Po co nam ta tarcza? Debata RMF FM

Piątek, 18 lipca 2008 (15:19)

Nie ma się co spieszyć z tarczą antyrakietową - mówi w rozmowie z dziennikarzem RMF FM profesor Roman Kuźniar. Profesor Zbigniew Lewicki odpowiada: Jeśli Polska faktycznie chce tej tarczy, pośpiech jest wskazany. "Dziennik" w publikacji "Wojna polsko-polska" nakreślił tło ostrego konfliktu pomiędzy Kancelarią Prezydenta i otoczeniem Donalda Tuska o amerykański system antyrakietowy.

My dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że negocjacje w sprawie tarczy praktycznie zamarły. Oto zainscenizowana przez nas debata z udziałem ekspertów. Z profesorami Lewickim i Kuźniarem rozmawiał reporter RMF FM Mariusz Piekarski. Zadał profesorom zasadnicze pytanie o tarczę – jakie na dziś są szanse na zainstalowanie jej w Polsce.

Zdaniem amerykanisty Zbigniewa Lewickiego szanse są coraz mniejsze, bo spory w Warszawie irytują Waszyngton. Lewicki twierdzi, że to nam powinno zależeć na instalacji. Przyznaje, że nie będzie ona chronić Polski, ale tu chodzi o strategiczny sojusz z USA. Profesor Kuźniar uważa z kolei, że tarcza chroni tylko USA i nie zwiększa bezpieczeństwa Polski, więc jeśli ma powstać, to za bardzo wysoką cenę. Posłuchaj częśći debaty i relacji naszego reportera:

Posłuchaj całej rozmowy z prof. Romanem Kuźniarem:

Posłuchaj całej rozmowy z prof. Zbigniewem Lewickim:

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

RMF FM - newsroom