Platforma chce dymisji Szyszki. Sejm zajmie się wnioskiem o wotum nieufności

Czwartek, 23 marca 2017 (06:26)

Wnioskiem Platformy Obywatelskiej o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra środowiska Jana Szyszki zajmie się dzisiaj Sejm. Za odwołaniem szefa resortu zagłosują także Nowoczesna i Polskie Stronnictwo Ludowe. Prawo i Sprawiedliwość zapowiada, że będzie bronić ministra.

We wniosku o odwołanie Szyszki posłowie PO skrytykowali uchwaloną w połowie grudnia nowelę ustawy, która pozwoliła prywatnym właścicielom ziemi na wycinkę drzew na swoim terenie bez zezwoleń. Platforma negatywnie oceniła też zmiany personalne w podległych ministerstwu instytucjach, np. Państwowej Radzie Ochrony Przyrody.

Sejmowa komisja środowiska negatywnie zaopiniowała wniosek Platformy.

Zgodnie z konstytucją, taki wniosek może być złożony przez co najmniej 69 posłów. Sejm odwołuje ministra większością ustawowej liczby posłów.

Rząd przedstawi informację w sprawie polityki wobec UE

Dzisiaj, w ostatnim dniu posiedzenia Sejmu, posłowie wysłuchają również informacji rządu w sprawie stanu polskiej polityki zagranicznej wobec Unii Europejskiej i strategii w zakresie integracji Polski ze strefą euro.

Sejm prawdopodobnie zajmie się też rządowym projektem nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej. Projekt przygotowany przez MSZ przewiduje, że funkcjonariusze i współpracownicy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa nie będą mogli pracować w dyplomacji. Ma to dotyczyć osób, które do 31 lipca 1990 roku pracowały lub pełniły służbę albo były współpracownikami organów bezpieczeństwa państwa na podstawie tzw. ustawy lustracyjnej.

(MRod)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska