Pierwsi żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę

Niedziela, 21 maja 2017 (11:28)

Pierwsza w kraju grupa żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) złożyła przysięgę w Białymstoku. Kolejne podobne uroczystości, jeszcze tego dnia, odbędą się w Lublinie i Rzeszowie; w sumie przysięgę złoży około czterystu ochotników.

Białystok, Lublin i Rzeszów to stolice regionów, gdzie powstały pierwsze trzy brygady WOT. Ochotnicy, czyli osoby które wcześniej nie miały kontaktu z wojskiem i nie odbyły zasadniczej służby wojskowej, odbyli właśnie 16-dniowe szkolenie podstawowe. Kończy je wojskowa przysięga.

W Białymstoku przysięgę złożyło ponad 80 ochotników z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk Władysława Liniarskiego. W uroczystości wzięli udział m.in. posłowie i senatorowie, władze województwa podlaskiego, samorządowcy, kombatanci a także rodziny żołnierzy.

Antoni Macierewicz: To wielki dzień, dzień niezwykły

Uczestniczący w uroczystości szef MON Antoni Macierewicz podkreślił, że "to wielki dzień, dzień niezwykły, nie tylko dlatego, że nowi żołnierze składają przysięgę wstępując do armii".

Przysięga to najważniejszy moment w życiu każdego żołnierza, moment, który pamięta zawsze, moment, który określa go jako Polaka, patriotę, żołnierza, obrońcę własnego narodu, własnej ojczyzny - mówił szef MON.

Szczególność tego dnia polega na tym, że składając tę przysięgę uroczyście, symbolicznie rozpoczynacie istnienie terytorialnej służby wojskowej Wojsk Obrony Terytorialnej. V Rodzaju Sił Zbrojnych. Wojsk formacji, która zmienia polską armię, która ją na nowo definiuje, na nowo kształtuje, w sposób szczególny wiążąc obowiązek żołnierski, z własnym terytorium, własną ojcowizną, własnym lokalnym społeczeństwem
- powiedział Antoni Macierewicz. 

Szef MON mówił też, o tradycjach wojskowości w Polsce i udziale lokalnych społeczności w obronie kraju. Przypomniał, że obecnie terytorium Polski stacjonują wojska zachodnich sojuszników, z czego - jak podkreślił - "można się dziś cieszyć".

Ale prawdziwa siła, prawdziwa gwarancja obronna, ale prawdziwa pewność, zależy od własnej armii, a w szczególności zależeć będzie od was (żołnierzy WOT), których obowiązkiem jest strzec i organizować wysiłek własnych, lokalnych społeczności - mówił Macierewicz.

Dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Sławomir Kocanowski także podkreślał wyjątkowość tego dnia, bo - jak mówił - przysięga żołnierska zawsze była wydarzeniem doniosłym nie tylko dla żołnierzy, ale dla całej społeczności. Zawsze była ona dla żołnierzy sprawą honoru oraz aktem patriotycznego obowiązku - dodał. 

Życzył żołnierzom, aby służba przyniosła "zaszczyt i satysfakcję" z wypełniania obowiązku wobec kraju. Życzył też, by przyświecało im hasło wojska: "Zawsze gotowi, zawsze blisko".

Żołnierze złożyli przysięgę na historyczny sztandar

Żołnierze składali przysięgę na historyczny sztandar oddziału "Kmicica" z Brygady Łupaszki okręgu wileńskiego Armii Krajowej. Jak informował WOT, odbyło się to pierwszy raz w historii.

Macierewicz mówił do żołnierzy, że złożyli przysięgę na sztandar swoich przodków, którzy "złożyli najwyższą ofiarę, aby Polska była niepodległa". Ten sztandar przetrwał, po to, abyście dziś mogli złożyć na nim przysięgę - podkreślił. 

Na konferencji prasowej po przysiędze Macierewicz pytany był dlaczego żołnierze składali przysięgę na sztandar AK, a nie sztandar brygady.

Szef MON zauważył, że tradycja AK obok tradycji Liniarskiego jest tradycją, która "konstytuuje tę brygadę". Dodał, że takie było założenie. Chodzi o zakorzenienie, symboliczne zakorzenienie tych żołnierzy i tych wojsk w tradycji lokalnej, w tej tradycji żołnierzy niezłomnych, która dla polskiego patriotyzmu tak wiele znaczy, tak jest istotna - powiedział Macierewicz. 

Wojska Obrony Terytorialnej jako odrębny, piąty rodzaj sił zbrojnych zostały powołane z początkiem tego roku. Trzy pierwsze brygady sformowano w woj. podlaskim, lubelskim i podkarpackim, a trzy kolejne - dwie w woj. mazowieckim i jedna w warmińsko-mazurskim są obecnie formowane.

W roku 2018 rozpocznie się formowanie siedmiu brygad w centralnej części Polski, a od roku 2019 czterech brygad na zachodzie kraju. W kraju za kilka lat ma funkcjonować 17 brygad OT - po jednej w każdym województwie, a w woj. mazowieckim - dwie. Docelowo WOT mają liczyć 53 tys. żołnierzy.

(ph)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska