​"Państwo zawiodło, nie stanęło na wysokości zadania. Skończył się czas gadania, trzeba działać" - mówił wicepremier Janusz Piechociński do rolników blokujących od wtorku krajową drogę numer 19 w Łosicach na Mazowszu. Jak deklarował minister "w ciągu tygodnia w Łosicach będzie minister Sawicki i jego ludzie, którzy przedstawią program dla poszczególnych grup gospodarstw".

Janusz Piechociński potwierdził również, że Marek Sawicki otrzyma nominację na ministra rolnictwa w poniedziałek. Dodał, że Sawicki ma pełną świadomość skali problemów, z którymi będzie się mierzył.

Nowy minister ma pełną świadomość, że będzie działał w zakresie wielkiego kryzysu i wielkiego wyzwania - powiedział Piechociński, który pojechał do Łosic do protestujących rolników. Ci zawiesili już protest. Ściągnięta została blokada z krajowej "19" w Łosicach i z drogi numer 2 w Zdanach.

Wicepremier Piechociński podczas spotkania z rolnikami poinformował także, że Marek Sawicki nawiązał już kontakt z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Dacianem Ciolosem. Jutro dojdzie do spotkania, na którym domknięta zostanie sprawa rekompensat. Już dzisiaj zostały podjęte działania na rzecz zmiany rozporządzenia (...), które pozwoli tworzyć ruchome punkty skupu, tak by to do rolników przyjeżdżały punkty skupowe - powiedział. Dodał, że rozporządzenie będzie przyjęte najpóźniej w poniedziałek.

(abs)