Coraz gorsze warunki panują na drogach w całym kraju. Z powodu padającego śniegu na wielu trasach tworzą się zaspy. W wielu miejscach drogi są oblodzone. Jazdy nie ułatwia tłok, bowiem wielu kierowców ciągle jeszcze wraca do domów ze świąteczno - noworocznych wojaży.

Bez większych przestojów przejedziecie dzisiaj ze stolicy polskich Tatr do Krakowa. Dzisiaj to nie korki, ale padający śnieg utrudnia życie kierowcom. Sypie w całej Małopolsce. Drogi szybko robią się białe i śliskie. O ile drogowcy w Małopolsce radzą sobie na głównych, krajowych trasach, to na drogach powiatowych o piaskarki i solarki trudniej.

Zakopianką jeździ się dzisiaj w miarę płynnie - donosi krakowski reporter RMF FM Maciej Grzyb. Posłuchaj relacji:

Warunki, panujące na drogach Mazowsza sprawdzał natomiast nasz stołeczny reporter Marek Smółka:

Po nocnych opadach śniegu i mocno wiejącym wietrze drogi krajowe i wojewódzkie na Warmii i Mazurach są przejezdne, ale śliskie. Zalega na nich błoto pośniegowe. Na lokalnych drogach, zwłaszcza na wschodzie Mazur zaspy.

Na drogi krajowe na Warmii i Mazurach wyjechało dziś prawie 90 pługów śnieżnych. Na tych trasach zalegała po nocy spora warstwa błota pośniegowego, a miejscami były śnieżne koleiny. Drogowcy posypują drogi solą.

Nieco gorsza sytuacja panuje na drogach wojewódzkich, na których także zalega warstwa błota pośniegowego i śniegu. Na tych trasach także pracuje sprzęt odśnieżający, wszystkie są przejezdne. Zaspy mogą występować na lokalnych drogach powiatowych czy gminnych. Spora warstwa śniegu leży także na osiedlowych ulicach Olsztyna, jezdnie te są bardzo śliskie.

W Wielkopolsce spory ruch panuje na drogach prowadzących do zachodniej granicy. Reporter RMF FM Piotr Świątkowski sprawdził natomiast, jak jeździ się na krajowej "11" w Poznaniu. Gdzie kierowców czekają największe niespodzianki? Posłuchaj:

Jednostki odpowiedzialne za utrzymanie porządku na drogach krajowych i wojewódzkich w Łódzkiem zapewniają, że po nocnych opadach śniegu sytuacja jest opanowana, a na większości dróg jest "czarna mokra" nawierzchnia. Kierowcy muszą jednak uważać na błoto pośniegowe i tzw. "białe języki" między kołami, które w wielu miejscach mogą utrudniać jazdę.

Sytuację na Dolnym Śląsku kontroluje reporterka RMF FM Barbara Zielińska, która wybrała się na Węzeł Bielański przy autostradzie A4. Posłuchaj relacji:

Na Lubelszczyźnie od nocy pada śnieg - nasz reporter Krzysztof Kot postanowił osobiście sprawdzić jak jeździ się w takich warunkach:

Na Podkarpaciu utrudnienia występują na drodze z Rymanowa do Ustrzyk Górnych w okolicach Szczawnego oraz pomiędzy Brzozowem a Daliową.

Szczegółowe informacje na temat warunków panujących na drogach uzyskać możecie od pracowników telefonicznych Punktów Informacji Drogowej przy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Numery telefonów do Punktu Informacji Drogowej w Centralii GDDKiA to (022) 375 86 95 oraz (022) 375 86 96. Na stronie internetowej GDDKiA znajdziecie także

.