Opozycja o propozycji premier ws. TK: To żart. Szydło: Wyciągnięta ręka została odtrącona

Czwartek, 21 stycznia 2016 (14:59)

„Platforma nie zgodziła się na propozycję premier Beaty Szydło ws. Trybunału Konstytucyjnego” - poinformował szef klubu PO Sławomir Neumann. Oświadczył także, że jeśli w ciągu dwóch tygodni PiS nie uporządkuje sprawy TK, europosłowie PO przygotują projekt rezolucji o sytuacji w Polsce. PSL z kolei twierdzi, że propozycja Beaty Szydło „to żart”. Liderzy klubów parlamentarnych spotkali się dziś z szefową rządu w sprawie wypracowania formuły rozwiązania konfliktu wokół Trybunału i podsumowania europejskiej debaty na temat Polski.

Premier zaproponowała dziś na spotkaniu, by 8 z 15 sędziów TK wskazywała opozycja. Przewodniczący klubu PO poinformował, że Platforma nie zgodziła się na propozycję, którą przedstawiła Beata Szydło. Nie zgodziliśmy się na żadne kupczenie Trybunałem, nie zgodziliśmy się na dyskutowanie o tym, czy Trybunał ma być partyjnym ciałem opozycji i koalicji - mówił Neumann. Według niego TK musi być niezależnym ciałem sędziów konstytucyjnych, którzy oceniają zgodność ustaw z konstytucją.

Neumann powtórzył też, jakie są oczekiwania Platformy: "W ciągu najbliższych dwóch tygodni prezydent Andrzej Duda i środowisko Prawa i Sprawiedliwości przyjmie ślubowania od trzech wybranych przez poprzedni Sejm sędziów, przywróci ład konstytucyjny w TK i będziemy wszyscy szanować orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego".

Szef klubu PO dodał, że konsekwencją nie spełnienia warunków, jakie stawia przed nowym rządem opozycja, będzie przygotowanie rezolucji dla Parlamentu Europejskiego, dotyczącej sytuacji w Polsce. Nie ma w niej być mowy o sankcjach dla Polski, ale ma pokazywać jak rzeczywiście wygląda sytuacja w Polsce - podkreślił Neumann.

Po stronie PiS nie ma żadnej propozycji kompromisu ws. Trybunału Konstytucyjnego. To propozycja usankcjonowania złamania prawa. Pomysł, by 8 z 15 sędziów TK wskazywała opozycja, to ustawienie TK w roli trzeciej izby parlamentu  - ocenił Marek Sawicki z PSL-u.

PiS, pani premier uważają, że w sprawie Trybunału Konstytucyjnego wszystko, co zrobili do tej pory, jest zgodne z prawem, tylko pytanie, dlaczego zajmuje się tym Komisja Europejska, Komisja Wenecka, Parlament Europejski - powiedział Sawicki.

Zdaniem Sawickiego propozycja, którą przedstawiła premier Szydło, by ośmiu sędziów TK wskazywała opozycja "to żart".

Propozycję Beaty Szydło przyjęły 2 kluby

Premier zaproponowała dziś by 8 z 15 sędziów TK wskazywała opozycja. Ofertę szefowej rządu poparły kluby PiS i Kukiz’15. Beata Szydło wspomniała również o tym, że "była propozycja, by powołać taką grupę, zespół ekspertów, który pracowałby nad rozwiązaniem zaproponowanym przez nas, dotyczącym m.in. tej większości w Trybunale Konstytucyjnym".

W naszej ocenie nie ma w tej chwili sporu i problemu prawnego, jeśli chodzi o TK, ale jest spór polityczny, który jest podgrzewany, podtrzymywany i niestety został przeniesiony na grunt europejski - przyznała szefowa rządu po spotkaniu z szefami klubów parlamentarnych. 

(dp)
 

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska