Operacja „Jubileusz”. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w gotowości

Wtorek, 3 czerwca 2014 (07:58)

Kilka tysięcy funkcjonariuszy m.in. policji, BOR czuwać będzie nad bezpieczeństwem ok. 50 delegacji, które wezmą udział w obchodach 25-lecia przemian demokratycznych w Polsce. Do Warszawy przyleci m.in. prezydent USA Barack Obama.

Sparaliżowana stolica: Zamknięte ulice i objazdy

Stołeczna policja uruchomiła specjalną infolinię - 22 603 80 38 - o utrudnieniach w ruchu związanych z wizytą m.in. prezydenta USA Baracka Obamy. Przez dwa dni policjanci będą informować, m.in. o tym, które ulice zostaną wyłączone z ruchu. czytaj więcej

Przygotowania do operacji "Jubileusz" trwały od kilku miesięcy.

Mieszkańcy Warszawy mogą spodziewać się utrudnień w ruchu. Ulice będą wyłączane m.in. na czas przejazdu kolumn z VIP-ami z lotniska do poszczególnych hoteli i na spotkania. Każda taka trasa będzie wcześniej sprawdzana pod względem pirotechnicznym. Następnie będą ją zabezpieczać patrole policyjne. By utrudnienia zmniejszyć, do przewozu części vipów z hoteli na uroczystości wykorzystywany będzie pancerny autokar.

Kontroli pirotechnicznej poddane zostaną tuż przed konwojem vipów auta jadące w kolumnie - zarówno ochronne, główne, protokołu dyplomatycznego czy tzw. techniczne.

Air Force One już leci do Polski

Około godz. 10 do Polski przyleci Barack Obama. Prezydent Stanów Zjednoczonych zaplanował dwudniową wizytę. Warszawa to pierwszy przystanek w podróży amerykańskiego przywódcy. czytaj więcej

"Bestia" na ulicach Warszawy

Funkcjonariusze BOR nie chcą ujawniać żadnych szczegółów zabezpieczenia wizyty prezydenta USA; przyznają, że na przyjazd jednej z najbardziej chronionych osób na świecie przygotowywali się wraz z Secret Service od kilku miesięcy.

Oni musieli zapoznać się m.in. z miejscami, w którym będzie przebywał prezydent. My ze swojej strony musieliśmy dowiedzieć się, jaki będą mieć sprzęt, auta - zaznaczył rzecznik BOR Dariusz Aleksandrowicz. Podkreślił także, że choć razem z prezydentem przyjeżdża jego ochrona z Secret Service, w Polsce nad bezpieczeństwem Obamy, podobnie jak i innych zagranicznych vipów, czuwać będzie polski BOR.

Prezydent USA podczas zagranicznych wizyt zawsze korzysta ze swoich aut; choć w konwoju będą też auta BOR. Samochody amerykańskiego przywódcy zostały wcześniej przetransportowane do Polski. Najważniejszy z nich - Cadilac One, czyli potocznie "Bestia" - to opancerzona limuzyna zbudowana na specjalne zamówienie, na bazie ciężarowego chevroleta.

Snajperzy i ekrany balistyczne

Zagraniczne delegacje rozmieszczone zostały w kilku warszawskich hotelach - Regent Warsaw, Sheraton, Intercontinental i Marriott. W tym ostatnim nocować będzie właśnie Barack Obama. Hotel będzie pod specjalną ochroną. Osoby wchodzące do budynku przechodzić będą przez bramki z detektorami metalu; sprawdzane będą też ich osobiste rzeczy - torby, bagaże. Przed hotelami, w tym przed Mariottem, nie będzie można parkować aut.

Choć nikt oficjalnie tego nie potwierdza, na dachu Marriotta i w innych miejscach istotnych ze względu na obchody rozmieszczeni zostaną snajperzy. Dodatkowo na placu Zamkowym vipów chronić będą specjalne ekrany balistyczne - w ten sposób zabezpieczona będzie m.in. mównica.

(j.)

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: 25 lat wolności. Obchody

RMF24-PAP