Olkusz: Władze powiatu zwracają 4,5 mln zł dotacji. Mieszkańcy protestują

Piątek, 22 listopada 2019 (11:10)

​Powiat olkuski w Małopolsce otrzymał 4,5 mln zł dotacji na remont drogi w podolkuskim Osieku. Władze powiatu podjęły jednak decyzję o zwrocie dotacji i rezygnacji z remontu drogi. Mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce i protestują.

Kilkuset mieszkańców Osieka blokuje od rana główne ulice Olkusza. Protestują przeciwko rezygnacji z remontu drogi powiatowej, która czeka na renowację od lat 70. Wcześniej mieszkańcy Osieka obwiesili wieś transparentami wyrażającymi ich niezadowolenie z podjętej przez starostę decyzji.

Gmina nie zabezpieczyła środków, powiat nie pokryje sam inwestycji

Chociaż na ten cel przyznana została dotacja z Funduszu Dróg Samorządowych wysokości 4,5 mln zł, starosta olkuski podjął decyzję o zwrocie środków i rezygnacji z remontu. Powód? Brak porozumienia ws. całkowitego finansowania drogi. Przyznana dotacja pokryłaby jedynie część kosztów remontu, brakująca część - teoretycznie - miała zostać pokryta z budżetu gminy. Jednak okazało się, że obiecane wcześniej środki nie zostały zabezpieczone w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Brak tego zapisu w planie uniemożliwia rozstrzygnięcie przetargu, a tym samym rozpoczęcie remontu drogi.

Przegląd Olkuski przesłał do Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu pytanie, dlaczego gmina Olkusz wycofała się z współfinansowania remontu drogi.

"Na etapie składania przez Powiat wniosku o dofinansowanie przebudowy drogi w Osieku nikt nie zwrócił się do nas z zapowiedzią, że dla tej inwestycji potrzebne będzie nasze wsparcie finansowe. Taka prośba padła dopiero w ostatnim momencie. Odbywały się rozmowy, jednak od razu zapowiadaliśmy, że w budżecie gminy brak jest środków na dotację dla powiatu" - wyjaśnia rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu Michał Latos.

Pytanie o rezygnację z inwestycji skierowane zostało również do starosty powiatu olkuskiego, Bogumiła Sobczyka, który odpowiedział, że zdaje sobie sprawę z konieczności remontu drogi, ale "gdybyśmy zgodzili się jednak na realizację tej inwestycji bez dotacji ze strony gminy Olkusz, realnym byłaby utrata dofinansowania ze strony gminy Wolbrom na remont drogi Gołaczewy - Chełm. (...) Powtarzam - rozumiem mieszkańców i wiem, że ta droga jest bardzo potrzebna. Jako starosta muszę jednak patrzeć z perspektywy sześciu gmin powiatu olkuskiego, a nie tylko jednej" - twierdzi starosta Bogumił Sobczyk.

Mieszkańcy walczą dalej

Mieszkańcy Osieka nie chcą pogodzić się z rezygnacją z remontu. Piątkowy protest jest pierwszym krokiem. Zablokowane centrum Olkusza z pewnością pomogło nagłośnić sprawę, jednak zainteresowani podjęli również kroki formalne. Jak informują na specjalnie utworzonej w mediach społecznościowych grupie: skierowane zostało pismo do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, wojewody małopolskiego Piotra Ćwika. W najbliższych dniach zostanie również wysłane pismo do premiera Mateusza Morawieckiego i posłów związanych z powiatem olkuskim.

W sprawie drogi można podpisać się pod petycją on-line.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Justyna Lasota-Krawczyk