Od piątku nie złożymy wniosku w ramach programu MdM na 2018 rok

Czwartek, 6 kwietnia 2017 (18:14)

​Bank Gospodarstwa Krajowego od piątku wstrzyma przyjmowanie wniosków o dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych na 2018 r. - poinformował BGK. Ostatnia transza na 2018 r. ruszy w styczniu przyszłego roku.

Jak przypomniał w rozmowie z PAP zastępca dyrektora w departamencie usług agencyjnych BGK Bogusław Białowąs dostępna druga połowa limitu na 2017 r. w kwocie 383,509 mln zł wyczerpała się w ciągu miesiąca. Na 2018 r. przewidziano 762 mln zł. Białowąs poinformował, że wykorzystanie środków na 2018 r. wynosi 50 proc., czyli 381 mln zł, dlatego BGK opublikował komunikat o wstrzymaniu naboru wniosków z dniem 7 kwietnia br.

Zgodnie z ustawą BGK jest zobowiązany wydać komunikat o wstrzymaniu procedury naboru wniosków, jeżeli w bieżącym roku, którego dotyczy limit, łączna pula wniosków złożonych przez nabywców do BGK osiągnie 95 proc. limitu oraz gdy pula wniosków osiągnie 50 proc. limitów budżetowych kolejnych lat.

5 proc. limitu z bieżącego roku jest przeznaczane na wypłaty dla rodzin wielodzietnych (z trojgiem lub więcej dzieci) oraz na zapewnienie środków dla wniosków złożonych w dniu ukazania się komunikatu BGK. Środki na kolejne lata są odpowiednio odblokowywane z początkiem danego roku, którego dotyczy limit.

Białowąs zwrócił uwagę, że BGK zaobserwowało pewną prawidłowość, że "najlepszą ‘reklamą’ programu jest zapowiedź jego zakończenia bądź wykorzystania środków w ramach limitu danego programu". W momencie, gdy środków jest coraz mniej, tempo aplikowania przez beneficjentów za pośrednictwem instytucji kredytującej rośnie - dodał.

Białowąs przypomniał, że rynek wtórny również ma swój udział w MdM. Dodał, że zdarzają się wnioski z limitu 2018 roku. Może to mieć miejsce, gdy sprzedający mieszkanie na rynku wtórnym zgadzają się na odroczoną zapłatę, która nastąpi po 1 stycznia 2018 r.

Najwięcej wniosków z woj. mazowieckiego

Z najnowszych danych BGK wynika, że najwięcej wniosków o dofinansowanie napływa z województwa mazowieckiego (15 proc.), wielkopolskiego (14 proc.), pomorskiego (12 proc.) i dolnośląskiego (10 proc.).

Program "Mieszkanie dla Młodych" wystartował w 2014 r. i zastąpił inny rządowy program - "Rodzina na swoim". Początkowo MdM umożliwił zakup mieszkania z rynku pierwotnego ze wsparciem finansowym udzielanym przez państwo.

Od września 2015 r. nowelizacja ustawy o MdM umożliwiła zakup mieszkania z rynku wtórnego. Zwiększono też dofinasowania dla rodzin z dwójką i trójką dzieci. Ponadto umożliwiono dowolnym osobom, a nie tylko najbliższej rodzinie, występowanie w charakterze "dodatkowego kredytobiorcy".

Zmiana dot. rynku wtórnego spowodowała wzrost zainteresowania programem.

W styczniu 2016 r. wiceminister w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński poinformował, że rząd nie zakłada wydłużenia programu MdM - będzie on obowiązywał zgodnie z założeniami ustawy do końca 2018 roku.

(łł)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska