Od dziś mandaty również przed marketami

Sobota, 4 września 2010 (06:38)

Kierowcy będą karani za łamanie przepisów na osiedlowych ulicach i sklepowych parkingach. Za nieuprawnione zajęcie miejsca dla niepełnosprawnego (tzw. koperty) zapłacimy 500 zł mandatu - takie zmiany w prawie o ruchu drogowym wchodzą dziś w życie.

Piotr Świątkowski rozmawiał z kierowcami z Poznania

Grzegorz Hatylak zebrał opinie wśród kierowców w szczecinie

Dotychczas policjanci byli bezsilni wobec kierowców łamiących przepisy na drogach wewnętrznych - na osiedlowych uliczkach, parkingach przy supermarketach czy centrach handlowych. Znaki, które ustawiano tam do tej pory, miały tylko charakter porządkowy, a funkcjonariusze mogli interweniować tylko wtedy, gdy dochodziło do zagrożenia życia lub zdrowia, czyli na przykład po wypadku.

Do tej pory na drodze wewnętrznej kierowca samochodu podczas jazdy mógł rozmawiać przez telefon komórkowy, nie mieć zapiętych pasów bezpieczeństwa czy włączonych świateł. Czasami rodzice przewozili małe dzieci bez fotelika ochronnego. Zdarzało się, że na takim zamkniętym terenie ojciec uczył nastoletniego syna jeździć samochodem - powiedział Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Bywało tak, że policjanci otrzymywali zgłoszenie o źle zaparkowanym samochodzie. Gdy przyjeżdżali na miejsce, okazywało się, że ktoś złamał przepisy, ale nie mogli nic zrobić, ponieważ było to na osiedlowej uliczce lub na parkingu przy supermarkecie - dodał Konkolewski.

Na drogach wewnętrznych i parkingach będzie można ustanowić tzw. strefę ruchu. W myśl nowych przepisów może to zrobić zarządca lub właściciel tego terenu. W takiej strefie przepisy ustawy o ruchu drogowym mają zastosowanie w takim samym zakresie jak na drogach publicznych.

Skończyła się samowola i wolnoamerykanka kierowców. Nowe przepisy oznaczają, że bez względu na to, czy znak drogowy stoi przy drodze publicznej czy też prywatnej, należy go respektować. Jeżeli kierowca go zlekceważy, policja lub straż miejska będą miały prawo go ukarać - powiedział Konkolewski.

Kierowcom, którzy na parkingu przed supermarketem lub na osiedlu zaparkują tak, że będą utrudniać wyjazd lub wjazd, grozi 100 zł mandatu. Tyle samo za postawienie auta na trawniku. Za naruszenie ciszy dostać będzie można 500 zł mandatu. Policjanci będą karać też za przekroczenie prędkości na takich drogach.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

RMF24.pl on Facebook