Obowiązek zapinania pasów ogranicza naszą wolność?

Czwartek, 9 lipca 2009 (08:25)

Jeśli państwo zmusza mnie do zapinania pasów w samochodzie, to powinno też nakazać na przykład noszenie ciepłych ubrań - uznał Felicjan G., który poskarżył się na przepis do Trybunału Konstytucyjnego. Mężczyzna uważa, że państwo zmusza obywatela do działania pod przymusem i pozbawia go prawa do decydowania o własnym bezpieczeństwie.

Czy obowiązek zapinania w autach pasów bezpieczeństwa jest zgodny z konstytucją? 9 lipca zbada to Trybunał Konstytucyjny. Według autora skargi Felicjana G., państwo łamie konstytucję, bo zmusza obywateli do działania pod przymusem, pozbawia ich prawa do decydowania o własnym bezpieczeństwie i... czytaj więcej

Sędziowie sprawdzą więc dziś, czy obowiązek zapinania pasów nie łamie konstytucyjnego prawa do wolności.

Co na ten temat sądzą policjanci? Leszek Jankowski z Komendy Głównej Policji poleca zapinanie pasów, tym bardziej że wielokrotnie widział w wypadkach tych, którzy o nich zapomnieli. Wypadali z samochodu, byli przygniatani przez pojazdy, uderzali w drzewa, w nawierzchnię - mówi:

Również większość kierowców zgadza się, że pasy powinno się zapinać. Są jednak i tacy, którzy popierają protest Felicjana G. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Pawła Świądra:

Z badań wynika, że połowa ofiar wypadków przeżyłaby, gdyby miała zapięte pasy. Co więcej, Polska nie jest jedynym krajem, w którym istnieje taki obowiązek.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

RMF FM - newsroom