Prezydent Bronisław Komorowski zdecydował o objęciu narodowym patronatem obchodów przyszłorocznej, 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. "To wyraz czci dla odwagi i poświęcenia powstańców oraz cywilnych mieszkańców stolicy" - podkreśliła Kancelaria Prezydenta.

O tej decyzji poinformował szef prezydenckiej kancelarii Jacek Michałowski w piśmie m.in. do prezesa Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego, wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego i prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Ze względu na wyjątkowe znaczenie tej rocznicy prezydent postanowił objąć jej obchody w 2014 r. Patronatem Narodowym. Decyzja ta jest wyrazem czci dla odwagi i poświęcenia powstańców oraz cywilnych mieszkańców Warszawy - podkreślono w piśmie.

O patronat prezydenta nad 70. rocznicą powstania wnioskowali: prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich, wojewoda mazowiecki, prezydent stolicy i sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Szef prezydenckiej kancelarii zaznaczył w piśmie, że prezydentowi "zależy również na podkreśleniu, jak ważna była i jest pamięć o powstaniu dla patriotycznego wychowania pokoleń Polaków".

Reitalizacja Cmentarza Powstańców Warszawy

Michałowski poinformował także, że prezydent zdecydował o objęciu honorowego patronatu nad rewitalizacją Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli, który - zaznaczył szef kancelarii - "stanie się jedną z najważniejszych nekropolii nie tylko stolicy, ale i Polski".

Podniesienie rangi cmentarza będzie hołdem dla ofiar niemieckich zbrodni i świadectwem pamięci potomnych
- napisał Michałowski.

O objęcie przez prezydenta patronatu nad rewitalizacją i podniesieniem rangi cmentarza zwróciło się Towarzystwo Przyjaciół Woli i Komitet ds. Cmentarza Powstańców Warszawy przy Światowym Związku Żołnierzy AK.

Jesteśmy wdzięczni, że prezydent objął swoim honorowym patronatem rewitalizację, podniesienie rangi Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli, mocno dziś zaniedbanego i traktowanego drugorzędnie przy okazji obchodów państwowych - powiedział warszawski poseł PO, prezes Towarzystwa Przyjaciół Woli Michał Szczerba.

Jak zaznaczył, cmentarz ten jest nekropolią szczególnego, niepowtarzalnego rodzaju. Na obszarze 15 tys. m kw. w 177 mogiłach zbiorowych złożono szczątki ok. 40 tys. poległych i zamordowanych w czasie powstania warszawskiego, zarówno cywili, jak i wojskowych, ekshumowanych z terenu miasta oraz ok. 12 ton prochów ludzi zamordowanych przez Niemców i spalonych w czasie powstania i po jego kapitulacji. To jest łącznie około 100 tys. osób, co czyni ten cmentarz prawdopodobnie największą tego rodzaju nekropolią Europy - powiedział.

W naszym najgłębszym przekonaniu cmentarzowi należy nadać rangę centralnej nekropolii Powstania Warszawskiego i Polski Walczącej - zaznaczył Szczerba. Jego zdaniem przyszłoroczna, 70. rocznica wybuchu powstania jest "naturalną okazją do tego, aby zintensyfikować wspólne wysiłki wielu środowisk i instytucji wokół kwestii cmentarza".