Nowy plan na oddłużenie szpitali

Piątek, 9 kwietnia 2010 (06:03)

Samorządy nie chcą przekształcać szpitali w spółki. Minister zdrowia Ewa Kopacz ma nowy plan, który powinien zachęcić powiaty i gminy do takich działań - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Do tej pory jedynie 11 samorządów przekształciło szpitale w spółki i dostało pieniądze - 52,3 mln zł - na oddłużenie placówek. Tymczasem w Polsce jest 699 szpitali (publicznych i przekształconych w spółki). W tej sytuacji resort zdrowia proponuje modyfikację planu B, na który przeznaczono 350 mln zł.

I tak do końca 2013 roku zostanie wydłużony czas przekształcenia szpitali w spółkę. Samorządy będą mogły przeznaczyć rządowe pieniądze nie tylko na spłatę długów, ale i kredytów zaciągniętych na remonty czy zakup sprzętu dla szpitala. Z dobrodziejstw planu będą mogły skorzystać również te samorządy, które otrzymały już rządowe dotacje, ale nie wystarczyły one na pokrycie zobowiązań kredytowych.

Nie mniej jest wiele powodów, dla których cały program jest w niewielkim stopniu realizowany. Jak twierdzą samorządowcy, opłaca się z niego skorzystać m.in. tylko wtedy, gdy szpital nie ma dużych długów. Ponadto obawiają się oni, że w najbliższej kampanii wyborczej opozycja może potraktować prywatyzację szpitali jako zarzut.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

RMF24.pl on Facebook