Stanisław Kracik doczekał się nominacji na stanowisko wojewody małopolskiego. Premier Donald Tusk podpisał już dokumenty, jutro wręczy je samemu zainteresowanemu. Były burmistrz Niepołomic zastąpi na tym stanowisku Jerzego Millera, od niedawna nowego szefa MSWiA.

59-letni Kracik był burmistrzem Niepołomic nieprzerwanie od 1990 r. Był też posłem na Sejm II i III kadencji. Skończył studia na Wydziale Elektrotechniki Górnictwa i Hutnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej. Posiada również tytuł Master of Public Administration.

Kracik wymieniany jest jako jeden z najpoważniejszych pretendentów na kandydata Platformy Obywatelskiej w przyszłorocznych wyborach na prezydenta Krakowa. Zmierzyłby się wtedy m.in. z kojarzonym z lewicą prezydentem Jackiem Majchrowskim, który sprawuje tę funkcję od 2002 r.

Jerzy Miller był wiceministrem finansów, prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia, a także zastępcą prezydenta Warszawy. Od 2007 do 2009 r. pełnił funkcję wojewody małopolskiego. 14 października br. został powołany na urząd Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w rządzie Donalda Tuska.