Nawet dwudziestokilkustopniowe mrozy czekają nas w ciągu najbliższych dni. Jak przygotowują się na nie noclegownie dla bezdomnych? Bezpłatna infolinia wojewody mazowieckiego jeszcze w grudniu - zamiast kierować do noclegowni - podawała tylko ich numery telefonów. Urzędnicy wywiązali się jednak z obietnic, złożonych na naszej antenie: pod numerem 987 podają adresy noclegowni.

Bezdomni znajdą tam też informację o wolnych miejscach, których szybko ubywa. W nocy z czwartku na piątek w stołecznych schroniskach na prawie 2000 miejsc wolnych było tylko 140. Wkrótce i one będą już pewnie zajęte. Mamy w zapasie materace, koce, kołdry, poduszki. Jeżeli będzie potrzeba, będziemy kłaść na materacach na podłodze - powiedział reporterowi RMF FM Pawłowi Świądrowi Michał Jakonowicz. Nie każdy z tego korzysta, są tacy, co nie chcą. Wiadomo, co jest przyczyną - alkohol - wyjaśniał natomiast jeden z bezdomnych:

Dwa lata temu w ciągu tygodnia zamarzło pięciu moich znajomych. Nie przyszli do noclegowni, bo pili - mówił reporterowi RMF FM Krzysztofowi Kotowi lubelski bezdomny:

Straż miejska będzie odwozić bezdomnych do noclegowni. My też powinniśmy zwrócić na nich uwagę.