Uwaga na Krajowy Rejestr Przedsiębiorców Transportu Drogowego! Oszuści próbują naciągnąć osoby prowadzące działalność gospodarczą. Wysyłają do firm transportowych listy z wezwaniem do zapłacenia 65 złotych za wpis do rejestru, który ma "udawać" państwowy.

Szef Inspekcji Transportu Drogowego wysłał już do prokuratury zawiadomienie w sprawie fałszywych rejestrów. Twierdzi, że doszło do przestępstwa wprowadzania przedsiębiorców w błąd w celu wyłudzenia od nich pieniędzy. Inspekcja zamieściła także krótkie ostrzeżenie na swojej stronie internetowej.

Ta próba naciągania przedsiębiorców jest o tyle perfidna, że wezwania do zapłaty wyglądają jak oficjalne pisma urzędowe. Tymczasem coś takiego jak państwowy Krajowy Rejestr Przedsiębiorców Transportu Drogowego nie istnieje.

Jeśli ktoś jednak wpłacił pieniądze, powinien jak najszybciej zgłosić to na policję.

Liczba oszustów naciągających przedsiębiorców metodą "na rejestr" wciąż rośnie. Dostaliśmy od Was zgłoszenie o tym, że osoby prowadzące działalność gospodarczą otrzymują wezwania do zapłacenia 195 złotych za wpis do fikcyjnego Ogólnopolskiego Centralnego Rejestru Płatników.

Skąd oszuści biorą dane przedsiębiorców?

Oszuści wyciągają dane z publicznej bazy CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Na tej podstawie naciągacze tworzą listy przedsiebiorców, a potem wysyłają do nich wezwania do zapłaty. Czasem jest to kwota w wysokości 60 złotych, innym razem prawie 200 złotych. Te wezwania do zapłaty wyglądają jak pisma urzędowe, mają pieczątki, a czasem nawet zawierają sądowe groźby.

Ostatnio prokuratorzy namierzyli jednego z takich naciągaczy. Udało mu się wyłudzić 1 milion złotych od prawie 12 tysięcy osób.

(mal)