Neumann o zatrzymaniu Kapicy: Zawsze, kiedy PiS ma kłopoty, kogoś się aresztuje

Czwartek, 29 marca 2018 (13:51)

"Zawsze, kiedy PiS ma kłopoty, kiedy ma gwałtowne spadki w sondażach, kiedy ma wielkie problemy wizerunkowe z nagrodami, kogoś się w sposób pokazowy aresztuje" - tak szef klubu PO Sławomir Neumann skomentował zatrzymanie w śledztwie dot. afery hazardowej wiceministra finansów w rządzie PO-PSL Jacka Kapicy. Zgoła inaczej sprawę widzi rzeczniczka PiS Beata Mazurek. "To pokazuje jedno: że wymiar sprawiedliwości działa" - oświadczyła.

Dzisiaj rano agenci CBA zatrzymali na polecenie białostockiej prokuratury Jacka Kapicę - wiceministra finansów w latach 2008-15 i byłego szefa służby celnej. Według ustaleń dziennikarza RMF FM Krzysztofa Zasady, chodzi o podejrzenie niedopełnienia obowiązków nadzoru wynikającego z ustawy o grach losowych. Nieoficjalnie nasz reporter ustalił, że śledczy objęli tym zarzutem okres od listopada 2009 do października 2015 roku.

Jaki o zatrzymaniu Kapicy: Rząd PO, ówczesne władze prokuratury próbowały „skręcić” tę sprawę

Zobaczymy, jaki będzie wniosek prokuratury - tak Patryk Jaki odpowiada w Porannej rozmowie w RMF FM na pytanie, czy zatrzymany dziś rano wiceminister finansów w rządzie PO-PSL Jacek Kapica zostanie aresztowany. Chodzi o kwotę ponad 20 mld złotych, które miały wypłynąć w wyniku afery hazardowej -... czytaj więcej

Zdaniem jednak Sławomira Neumanna z PO, zatrzymanie Kapicy ma jedynie służyć ratowaniu wizerunku PiS.

Zawsze, kiedy PiS ma kłopoty, kiedy ma gwałtowne spadki w sondażach, kiedy ma wielkie problemy wizerunkowe z nagrodami, kogoś się aresztuje w sposób pokazowy - powiedział Neumann podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Potem te sprawy najczęściej kończą się niczym - stwierdził i dodał, że "to nie jest zaskakujące w państwie PiS".

Zdaniem Neumanna, PiS chce "przykryć" w ten sposób swoje "rzeczywiste problemy", a sprawa byłego wiceministra finansów "dotyczy jego działalności po aferze hazardowej, a nie w trakcie".

Radzę poczekać (...) czekam spokojnie na to, co zrobi sąd - podsumował szef klubu PO.

Bartosz Arłukowicz: Dostrzegam koincydencję z kłopotami politycznymi PiS

W podobnym tonie do sprawy odniósł się inny polityk PO Bartosz Arłukowicz, który w latach 2009-10, wtedy jeszcze jako poseł SLD, był wiceprzewodniczącym sejmowej komisji śledczej ds. afery hazardowej.

Komentując teraz dla Polskiej Agencji Prasowej zatrzymanie Jacka Kapicy, stwierdził krótko: Dostrzegam koincydencję polityczną z sondażami, które się pokazały, i kłopotami politycznymi Prawa i Sprawiedliwości.

Beata Mazurek: Wymiar sprawiedliwości działa

Zupełnie inaczej zatrzymanie wiceministra finansów w rządzie PO-PSL widzą politycy obozu rządowego.

Tutaj chodzi o kwotę ponad 20 mld złotych, które miały wypłynąć w wyniku afery hazardowej. Prokuratorzy mają już zebrany bardzo dobry materiał, który pozwolił na przeprowadzenie tej operacjimówił w Porannej rozmowie w RMF FM wiceszef resortu sprawiedliwości Patryk Jaki.

Chodzi o wątek afery hazardowej i z moich informacji wynika, że rząd PO czy ówczesne władze prokuratury próbowały "skręcić" tę sprawę. Dzisiaj do niej wrócono - podkreślił.

Jaki o zatrzymaniu Kapicy: Tutaj chodzi o kwotę ponad 20 mld złotych, które miały wypłynąć w wyniku afery hazardowej /Bartosz Sroczyński, RMF FM

To pokazuje jedno: że wymiar sprawiedliwości działa i że wszyscy wobec prawa są równi - stwierdziła z kolei na konferencji prasowej w Sejmie rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Gdyby te 21 miliardów było w budżecie wówczas, dzisiaj ten budżet mógłby być zupełnie inny, pieniędzy mogłoby być więcej i byłyby pieniądze chociażby na podwyżki dla różnych grup społecznych, które o te podwyżki się upominają - stwierdziła.

(e)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

RMF FM/PAP