Gmina Goleniów wprowadza instytucję nauczyciela interwencyjnego. Grupa nauczycieli emerytów nazywana "brygadą" będzie czekać na wezwanie do szkoły, w której akurat zachorował inny pedagog. Władze gminy chcą w ten sposób uniknąć zastępstw, kiedy to nauczyciel wychowania fizycznego prowadzi lekcję języka polskiego czy matematyki.

Nauczyciele-emeryci będą w zamian dostawać ryczałt za gotowość. Dodatkowo otrzymają pieniądze za każdą przepracowaną godzinę. W sumie, w miesiącu nauczyciel, który zgodził się na nauczać w razie potrzeby, może dorobić kilkaset złotych.

Andrzej Wojciechowski, burmistrz gminy Goleniów podkreśla, że to jedyny sposób na walkę z plagą zwolnień nauczycieli: W niektórych przedmiotach absencja nauczycieli z tytułu choroby wynosiła 5 procent, w niektórych 10-12 a nawet 17. To oczywiście przekłada się na postępy w nauce. Zadowoleni są także dyrektorzy szkół, którzy często musieli prosić plastyka, aby w zastępstwie uczył matematyki.

Na razie ten nowatorski program obejmie podstawowe przedmioty, ale władze gminy chętnie na takich samych zasadach zatrudnią nauczycieli np. języków obcych.