Napadł na 12-latkę, ma trafić do więzienia na 5 lat

Czwartek, 7 kwietnia 2011 (11:34)

Na pięć lat pozbawienia wolności skazał Sąd Okręgowy w Krośnie 25-letniego Bogusława S., za zaatakowanie nożem 12-letniej dziewczynki i zmuszenie jej do tzw. innych czynności seksualnych oraz za rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Wyrok nie jest prawomocny.

Proces trwał niecały miesiąc. W tym czasie odbyły się dwie rozprawy, które - na wniosek prokuratora i obrońcy - toczyły się przy drzwiach zamkniętych.

Postępowanie przed sądem zweryfikowało wersję wydarzeń, ustaloną przez prokuraturę. Pokrzywdzona wyjawiła fakty, o których wcześniej nie mówiła, bo się bała i wstydziła.

Prokuratura oskarżyła mężczyznę o rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia oraz tzw. inne czynności seksualne. Według ustaleń prokuratury mężczyzna przystawił dziewczynce nóż i zażądał, by oddała mu telefon komórkowy i pieniądze. Gdy odmówiła, wepchnął ją do rowu i tam zadał jej nożem trzy ciosy w okolice klatki piersiowej. Zabrał jej także telefon, który później wyrzucił, i dwa złote.

Dziewczynka mówiła w sądzie, że na spotkanie w lesie poszła z własnej woli, ale myślała, że będzie tam na nią czekał 15-letni kolega, brat przyrodni oskarżonego, z którym się umawiała poprzez sms-y.

Jak się jednak okazało na miejscu był Bogusław S. Gdy chciała odejść, złapał ją za szyję i przystawił jej nóż. Gdy się broniła, zadał jej trzy ciosy nożem - w klatkę piersiową, bark i dłoń.

Później wyrwała się i zaczęła uciekać, ale potknęła się i wpadła do dołu. Tam oskarżony - jak opowiadała w sądzie - znowu ją przytrzymał, ale straciła świadomość. Gdy się ocknęła, Bogusława S. już nie było, a ona się zorientowała, że nie ma telefonu komórkowego i dwóch złotych.

Dziewczynka o własnych siłach dotarła do domu i zawiadomiła pogotowie, które zawiozło ją do szpitala. Rany zadane jej przez oskarżonego okazały się niegroźne.

W uzasadnieniu wyroku sędzia Arkadiusz Trojanowski podkreślał, że choć to co zrobił oskarżony było drastyczne, to jednak pokrzywdzona poszła na spotkanie z własnej woli.

Jako okoliczność łagodzącą sąd uznał warunki, w jakich dorastał Bogusław S. - patologiczna rodzina, brak wzorców. Biegli psychiatrzy zaznaczyli, że to środowisko miało wpływ na to, że jego osobowość była niedojrzała.

Do zdarzenia doszło we wrześniu ub. roku między Jabłonną a Niebockiem w powiecie brzozowskim. Bogusław S. został zatrzymany jeszcze tego samego dnia. W trakcie śledztwa przyznał się do zarzucanych czynów. Mężczyzna był już karany za rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

RMF24-PAP