Brakuje jeszcze 25 protokołów dotyczących wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów miast; 34 protokołów dotyczących wyborów do rad gmin; 36 dotyczących wyborów do rad powiatów; 13 dotyczących sejmików wojewódzkich i 7 protokołów dotyczących rad dzielnic Warszawy - podała PKW.

Brakuje jeszcze 25 protokołów dotyczących wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów miast; 34 protokołów dotyczących wyborów do rad gmin; 36 dotyczących wyborów do rad powiatów; 13 dotyczących sejmików wojewódzkich i 7 protokołów dotyczących rad dzielnic Warszawy - podała PKW.
Sylwester Marciniak i Krzysztof Strzelczyk z PKW / Tomasz Gzell /PAP

Jak dotąd ustalono wyniki wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów w 2452 gminach i miastach. Ustalono również wyniki wyborów do 2443 rad gmin i 278 rad powiatów, do 3 z 16 sejmików województwa i 11 z 18 rad dzielnic Warszawy. 

Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński oraz wiceszef PKW Sylwester Marciniak przekazali informacje o cząstkowych, nieoficjalnych wynikach głosowania, ustalonych na wtorek, na godz. 14:00.

Szef PKW poinformował, że na podstawie otrzymanych drogą elektroniczną informacji, są zatwierdzone przez terytorialne komisje wyborcze protokoły głosowania z 117 182 komisji obwodowych na ogólną liczbę oczekiwanych 117 810 protokołów.

Ponadto ustalono wyniki wyborów do 3 z 16 sejmików województwa oraz do 11 z 18 rad dzielnic Warszawy.

O każdej porze dnia i nocy, jeżeli okaże się, że możemy podać wyniki, o godz. 12 w nocy o 1, o 2, to o tej porze się pojawimy pewnie w całym składzie, albo w większościowym składzie Państwowej Komisji Wyborczej i podamy te wyniki. Nie będziemy oczywiście tutaj czekać do rana gdyby one przyszły w nocy, czy nad samym ranem - zapowiedział Wojciech Hermeliński szef PKW.

To cztery procesy wyborcze

Szef PKW wskazywał, że wybory samorządowe to "4 osobne procesy wyborcze, które nakładają się na siebie", w związku z tym nie ma możliwości, by wyniki były podane tak szybko, jak dzieje się to np. w wyborach prezydenckich.

Hermeliński przypominał, że w wyborach samorządowych w 2010 roku wyniki podano we wtorek o godz. 23.30, a w 2006 roku - w środę o godz. 20.30. W roku 2014 - z uwagi na awarię systemu informatycznego - podano po tygodniu.

Chcielibyśmy podać wyniki wyborów samorządowych we wtorek przed północą, ale nie mogę tego gwarantować - powiedział szef PKW. Zaznaczył, że wszystko zależy od tego kiedy pojawią się brakujące protokoły. Jak dodał, brakuje wciąż protokołów m.in. ze stołecznych dzielnic: Pragi Północ, Ursynowa, Bemowa, a także jednego protokołu z Pucka.

Dotychczasowa frekwencja w wyborach samorządowych wyniosła 54,81 proc.

Rozbieżności w liczbie kart

Podczas konferencji padło pytanie dot. informacji, że w dokumentach niektórych warszawskich komisji obwodowych są do głosowania, a liczbą kart, które wyjęto z urny wyborczych. W tym kontekście wymieniane są komisje obwodowe na Ursynowie, Bemowie, Pradze Południe oraz we Włochach.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak podkreśliła, że to komisarz wyborczy sprawdza prawidłowość protokołów, które zostają mu przedłożone. Mogę przypuszczać, że to te brakujące w Warszawie protokoły, one prawdopodobnie zostały cofnięte z powodu nieprawidłowości wynikające z tych liczb - mówiła.

Pietrzak wyraziła nadzieję, że rozbieżności to jedynie pomyłka przy wpisywaniu danych do systemu. Jeżeli okazałoby się, że po ponownym liczeniu, mimo wszystko wyniki są już te same, jeśli takie nieprawidłowości będą miały miejsce, to komisarz zgłosi to odpowiednim organom, do prokuratury - dodała.

Hermeliński podkreślił, że dotychczas mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni dotychczas nie zgłosili PKW żadnych uwag dotyczących prac obwodowych komisji wyborczych.


(mch)