Toruń świeci przykładem - miasto po raz kolejny zostało najlepiej oświetlonym miastem w Polsce. W dorocznym konkursie gród Kopernika otrzymał dwie główne nagrody i jedno wyróżnienie.

Jury doceniło m.in. iluminację nowego stadionu żużlowego i tzw. "Harmonijki" - zabytkowego gmachu z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Mieszkańcy pełnego blasku miasta żartują, że teraz przydałoby się więcej oświeconych ludzi, na przykład urzędników... Jest paru oświeconych, ale i sporo przyciemnionych - żartują mieszkańcy spacerujący z psami przy Krzywej Wieży. Tragedia była, gdy wyłączali oświetlenie z powodu kryzysowych oszczędności. Gdy wracałam o 4.00 w nocy z pracy nie było nic widać. To był horror - mówi jedna z mieszkanek bydgoskiego przedmieścia.

Torunianie zgodnie przyznają jednak, że doceniają urodę swojego miasta. Najpiękniejszy jest widok z mostu na bulwar -zachwyca się starsza pani. Coś pięknego. Szkoda, że lata nie te, bo częściej bym chodziła. Oprócz panoramy starówki mieszkańcy chwalą również urok "okrąglaka" (budynku aresztu o niezwykłym, beczkowatym kształcie), oświetlenie katedry św. Janów i mostu drogowego. Rozmowy o iluminacjach kwitują żartem: na szczęście to nie do nas przychodzą rachunki.