Na Facebooku oferują bony do drogerii za 1000 złotych. To oszustwo!

Piątek, 12 sierpnia 2016 (10:35)

Nawet kilka tysięcy osób mogło nabrać się na najnowszy pomysł hakerów - fikcyjną grupę oferującą bony do drogerii. Jak donosi nasz reporter Grzegorz Kwolek, korzystając z tej oferty możecie stracić nie tylko konto na portalu społecznościowym, ale także kilkadziesiąt złotych na drogie wiadomości SMS.

Oszuści, przy pomocy skradzionych wcześniej kont Waszych znajomych wysyłają zaproszenia do zamkniętych grup, które mają oferować warte tysiąc złotych kupony. Strona grupy podstępnie przekierowuje do spreparowanej witryny, która umożliwia hakerom kradzież loginu i hasła. W dodatku oszuści, pod pozorem wyboru oferty drogerii, każą użytkownikom wysłać dwa SMS-y premium. Koszt tylko jednej takiej wiadomości to ponad 30 złotych.

Oprócz straty pieniędzy, internauta po wpadnięciu w pułapkę traci również kontrolę nad swoim kontem na Facebooku. Wpisanie danych do logowania na fałszywej stronie sprawia, że oszuści otrzymują pełną kontrolę nad kontem użytkownika i w jego imieniu mogą dodawać jego znajomych do wspomnianych grup "oferujących bony". W ten sposób w pułapkę wpadają kolejni użytkownicy. Oszuści dodatkowo uwiarygodniają grupę na Facebooku, publikując w imieniu osób do niej należących posty wyrażające pozytywne opinie: "No w końcu za drugim razem dopiero mi się udało wygrać, hihi, najważniejsze że mam", "Serio to działa mi - też się udało wygrać, ale mega dzięki!", "Bon zrealizowany - możecie korzystać, świetna okazja".

Jak ustrzec się przed oszustami? Eksperci z firmy ESET radzą:

1. Zawsze zachowuj czujność przy klikaniu w nadzwyczaj okazyjne oferty czy posty oferujące darmowe zakupy; 

2. Jeżeli wpadłeś w pułapkę i podałeś dane logowania się do serwisu, to jak najszybciej zmień swoje hasło. Możliwe, że Twoje hasło już zostało zmienione przez oszustów, wtedy skorzystaj z opcji resetowania hasła;

3. Jeśli wysłałeś płatne SMSy - zablokuj u swojego operatora możliwość otrzymywania płatnych wiadomości SMS premium. Zazwyczaj wystarczy skontaktować się biurem obsługi lub wysłać specjalnego SMS-a;

4. Jeśli jeszcze nie wpadłeś w pułapkę, ale znajomy dodał Cię do grupy oferującej bony - jak najszybciej wypisz się z niej i w odpowiednim polu zaznacz opcję ,,Zablokuj innym członkom możliwość ponownego dodania Cię do tej grupy". 

(mal)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Grzegorz Kwolek