Morawiecki powoła ministra do walki ze smogiem. Już wiadomo, kto nim zostanie

Piątek, 22 grudnia 2017 (06:59)
Aktualizacja: Piątek, 22 grudnia 2017 (09:03)

​Premier Mateusz Morawiecki powoła wkrótce nowego ministra do walki ze smogiem. Rządowym pełnomocnikiem od czystego powietrza ma zostać Piotr Woźny - ustalił dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda.

Minister ma przede wszystkim koordynować działania wszystkich ministerstw odpowiedzialnych za walkę z zanieczyszczeniem powietrza.

Dziś odpowiada za to szef resortu środowiska Jan Szyszko, ale efekty nie są zbyt spektakularne. 

Dlatego Mateusz Morawiecki chce u siebie w kancelarii premiera powołać nowego ministra, który będzie zajmował się tylko tą sprawą i za nią odpowiadał.

Piotr Woźny, który ma objąć tę funkcję, to prawnik. W tej chwili jest doradcą Morawieckiego w resorcie rozwoju. Wcześniej był wiceministrem cyfryzacji. Z tego resortu odszedł w atmosferze bardzo ostrego konfliktu z minister Anną Streżyńską.

Zaległości w walce ze smogiem rząd ma zacząć nadrabiać po Nowym Roku. Rok temu ministrowie głośno zapowiadali walkę z zanieczyszczeniem, ale większości obietnic jednak nie zrealizowali.

W pierwszej kolejności rząd chce przygotować rozporządzenie o jakości węgla, czyli - w uproszczeniu - zakazać węgla najgorszej jakości. To miało być gotowe już na listopad, ale się nie udało.

Musi cofnąć się to jeszcze raz na Komitet Stały Rady Ministrów, po to żebyśmy dopełnili procesów legislacyjnych - zapowiada wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. 

Rząd musi też przygotować definicję ludzi objętych ubóstwem energetycznym.

Są osoby, których  nie widzą systemy opieki społecznej, bo ich zarobki nie są najmniejsze, zatem nie są one klientami ośrodków pomocy społecznej, ale nie stać ich na to, by palić czymś, co jest bardziej kosztowne, nie stać ich na wymianę okien, drzwi czy na ocieplenie domów - podkreśla Emilewicz. 

Ci ludzie mają dostawać od rządu dopłaty.

(ph)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Krzysztof Berenda