MON pozywa byłego ambasadora w Waszyngtonie za "kłamstwa" nt. Wojsk Obrony Terytorialnej

Wtorek, 25 lipca 2017 (19:31)
Aktualizacja: Wtorek, 25 lipca 2017 (19:58)

Resort Antoniego Macierewicza występuje na drogę prawną wobec byłego ambasadora RP w Waszyngtonie Ryszarda Schnepfa. Poinformował o tym sam MON, wyjaśniając, że chodzi o "kłamstwa" nt. Wojsk Obrony Terytorialnej "rozpowszechniane przez Ryszarda Schnepfa".

W związku z kłamstwami rozpowszechnianymi przez Ryszarda Schnepfa, jakoby Wojska Obrony Terytorialnej składały się "głównie z aktywistów rekrutowanych z nacjonalistycznych organizacji młodzieżowych (ONR), które mają przejąć kontrolę nad codziennym życiem ludności cywilnej", informujemy, że MON występuje na drogę prawną wobec autora tych kłamstw i mediów je rozpowszechniających - głosi lakoniczny komunikat resortu obrony.

Chodzi o list Schnepfa do przedstawicieli środowisk akademickich w USA

Jak zauważa portal fronda.pl, chodzi o list, jaki Ryszard Schnepf rozesłał do przedstawicieli środowisk akademickich w Stanach Zjednoczonych.

Siemoniak: Obrona terytorialna to wielkie show i propaganda

​Mamy do czynienia z wielkim show, wielką propagandą, którą nazywa się obroną terytorialną, a nie są realizowane projekty rzeczywiście wzmacniające obronność we wschodniej części kraju - uważa wiceszef PO i były minister obrony Tomasz Siemoniak. czytaj więcej

Można w nim było przeczytać między innymi, że w Polsce za rządów PiS mamy do czynienia z "komunistyczną propagandą w mediach", czystkami w instytucjach publicznych, na dodatek istnieje "nieoficjalne poparcie dla radykalnie prawicowych, nacjonalistycznych oraz antysemickich organizacji" - relacjonuje fronda.pl.

Jak kontynuuje, Schnepf pisał również, że "polityczna opozycja ma być całkowicie zmarginalizowana", "autonomia uniwersytetów jest zagrożona" i że "zagraniczne i krajowe media podzielą ten sam los (...)".

W odniesieniu do WOT-u były ambasador wskazywał - jak cytują fronda.pl i resort obrony - że "nowo utworzona Obrona Terytorialna, złożona głównie z aktywistów rekrutowanych z młodzieżowych organizacji nacjonalistycznych (ONR), przejmie kontrolę nad codziennym życiem obywateli".

Sztandarowy projekt Macierewicza

Wojska Obrony Terytorialnej to sztandarowy projekt szefa MON Antoniego Macierewicza.

To piąty, najmłodszy, rodzaj sił zbrojnych, utworzony formalnie z początkiem bieżącego roku. Misją formowanych Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona, a także wspieranie lokalnych społeczności m.in. poprzez reagowanie w sytuacjach klęsk żywiołowych, katastrof i wypadków.

Według założeń MON-u, w 2019 roku obrona terytorialna ma liczyć 53 tysiące żołnierzy.


(e)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

RMF FM/PAP