Ministerstwo Zdrowia chce dopuścić do tworzenia preparatów z konopi

Środa, 16 listopada 2016 (11:47)

Chcemy rozwiązać problem dostępu do preparatów z konopi - dopuścić do tworzenia preparatów farmaceutycznych z produktów, które będą sprowadzane z zagranicy, by lekarze mogli ordynować sporządzenie produktu recepturowego w aptece - powiedział wiceminister Jarosław Pinkas. Wiceminister pojawił się na posiedzeniu sejmowej podkomisji powołanej do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomani, dotyczącego tzw. medycznej marihuany.

Jarosław Pinkas podkreślił, że rozwiązanie takie zapewni chorym dostępność do preparatów z konopi. Dodał, że jest to pierwszy etap działań. Zapowiedział, że kolejnym ruchem będzie umożliwienie prowadzenia kontrolowanych upraw, które będą nadzorowane i standaryzowane.

"Według dostępnej nam dziś wiedzy nie można powiedzieć, że marihuana leczy nowotwory" - przekonują w rozesłanym do mediów oświadczeniu konsultanci krajowi oraz onkologiczne towarzystwa naukowe z całej Polski. Tymczasem w Sejmie jest już projekt ustawy klubu Kukiz'15 pozwalającej... czytaj więcej

Jesteśmy pierwszym rządem, który nie ucieka od rozwiązywania problemów związanych z dostępem do preparatów pochodzących z konopi indyjskich. Mając szereg różnych wątpliwości, szczególnie tych z zakresu zdrowia publicznego, chcemy w sposób jednoznaczny powiedzieć, że jeżeli mamy dać naszym pacjentom nadzieję, to my tą nadzieję damy - powiedział wiceminister.

"O tym, kto będzie dostawał preparaty, będzie decydował lekarz"

Rozwiązanie, jak mówił, ma być wprowadzone poprzez niewielką nowelizację ustawy dopuszczającą ziele i żywice konopi innych niż włókniste do tworzenia preparatów farmaceutycznych; w pierwszym kroku z produktów pochodzących z zagranicy. Każdy lekarz w Polsce będzie mógł ordynować sporządzenie produktu recepturowego przez aptekę. (...) O tym, kto będzie dostawał te preparaty, oczywiście będzie decydował lekarz - tłumaczył Jarosław Pinkas. Następnym etapem będzie doprowadzenie do sytuacji, że powstaną ściśle kontrolowane uprawy konopi indyjskich, które będą standaryzowane i sprawdzane przez Narodowy Instytut Leków - dodał. Jarosław Pinkas dodał, że instytut będzie dystrybuował przetwory roślinne czy produkty lecznicze do aptek lub hurtowni.

(ug)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

RMF FM/PAP