Jak dowiaduje się RMF FM ze źródeł w rosyjskiej dyplomacji, minister rolnictwa Marek Sawicki 11 grudnia pojedzie na rozmowy do Moskwy ze swoim rosyjskim odpowiednikiem. To pierwsze takie spotkanie od ponad roku.

Tematem numer jeden spotkania będą zapewne możliwości zniesienia embarga na polską żywność do Rosji. Resort nie chce ujawniać szczegółów, a nawet potwierdzić terminu wizyty. Jest zaproszenie, na które minister Sawicki odpowiedział pozytywnie, a wyjazd jest dopiero przygotowywany - usłyszeliśmy jedynie.

Więcej dowiedzieliśmy się od... rosyjskich dyplomatów. I tak w rozmowach, oprócz ministrów, mają uczestniczyć przedstawiciele rosyjskich służb weterynaryjnych i fitosanitarnych.

W związku z wykryciem wirusa ptasiej grypy w Polsce Ukraina i Białoruś zamknęły swój rynek na drób z Polski. Wiele wskazuje na to, że Rosja będzie następna.

Decyzja ma zapaść dziś albo jutro. Rosjanie są bardzo zaniepokojeni sytuacją w Warmińsko-Mazurskiem i Pomorskiem, gdzie trafił zakażony drób. Te województwa graniczą z rosyjskim obwodem kaliningradzkim.