Minister edukacji wystawi szkołom oceny

Wtorek, 8 września 2009 (07:31)

Każda szkoła w Polsce dostanie ocenę swojej pracy z uczniami, współpracy z rodzicami i tego, jak jest zarządzana - dowiedziała się "Rzeczpospolita". W rozporządzeniu, które ma podpisać minister edukacji, znajdzie się lista 17 wymagań, które będą oceniane.

Najlepsza ocena, czyli A, będzie oznaczać, że placówka jest na bardzo wysokim poziomie i spełnia wszystkie stawiane przez MEN wymagania. Szkoły z najgorszą oceną E, będą musiały przedstawić kuratorowi program naprawczy. Noty mają być jawne, by rodzice wiedzieli wszystko o szkole.

MEN przekonuje, że ocenianie szkół pomoże uczniom i ich rodzicom w doborze placówki, która najlepiej spełni oczekiwania i potrzeby dziecka. Będzie to również „bat na pedagogów”.

Takie ocenianie spowoduje, że szkoły same są zainteresowane poprawą jakości kształcenia. Same zaczynają myśleć o tym, co należy jeszcze zrobić, żeby lepiej uczyć - powiedziała reporterce RMF FM wiceminister edukacji Krystyna Szumilas.

Z pomysłu na pewno będą zachwyceni uczniowie. Wreszcie ktoś będzie wymagał nie tylko od nich, ale również od szkół, których poziom nauczania i traktowania ucznia często pozostawia wiele do życzenia. Posłuchaj relacji Kamili Biedrzyckiej:

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

RMF FM - newsroom