Polski zespół dostał się do ścisłego finału rozgrywanego w Meksyku międzynarodowego konkursu wiedzy geograficznej, organizowanego przez "National Geographic" wśród uczniów szkół średnich z 17 krajów świata. Trzech 16-latków: Piotr Byrski z Łodygowic Śląskich, Wojciech Kaczmarek z Raciborza i Gabriel Stachura z Lublina weszło do finału obok zespołów z Kanady i USA.

Finał odbędzie się w stolicy Meksyku w środę 15 lipca w Narodowym Muzeum Antropologii i Historii w tym mieście. Poprowadzi go prezenter Alex Trebek, znany z popularnego w USA teleturnieju "Jeopardy" (pierwowzoru polskiego "Va banque").

Konkurs - The National Geographic World Championship - odbywa się co dwa lata od 1993 roku. Poprzednią edycję wygrali uczniowie z Meksyku, ale najwięcej zwycięstw odnieśli młodzi Amerykanie.

National Geographic Society, jedno z największych stowarzyszeń edukacyjnych na świecie, istniejące od 1888 roku i wydające m.in. znany magazyn ilustrowany, zorganizował konkurs w odpowiedzi na sygnały, że uczniowie w USA mają zasadnicze luki w wiedzy o geografii i historii, w tym nawet własnego kraju.