MEN skarży do NSA wyrok ws. autorów podstaw programowych

Wtorek, 7 listopada 2017 (08:00)

Ministerstwo Edukacji odwołało się od wyroku nakazującego ujawnienie autorów podstaw programowych. Jak dowiedział się reporter RMF FM, MEN właśnie złożyło skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Pod koniec września ujawnienie autorów nakazał resortowi Wojewódzki Sąd Administracyjny. Odtajnienia listy domaga się Fundacja Przestrzeń dla Edukacji, która w listopadzie 2016 złożyła w tej sprawie wniosek do MEN w trybie dostępu do informacji publicznej.

Resort Anny Zalewskiej od początku odmawia podania pełnej listy autorów, powołując się na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony prywatności osób, które przygotowywały nowe podstawy programowe. Minister przywołuje sprawę utajnionych przez Bronisława Komorowskiego ekspertyz w sprawie likwidacji OFE. Pan prezydent Komorowski również zanonimizował ekspertów ws. OFE. Sąd uznał, że ma do tego prawo dla bezpieczeństwa tych osób - tłumaczy szefowa MEN.

NSA, do którego trafiła skarga dotycząca ekspertów doradzających w sprawie OFE, przyznał rację ówczesnemu prezydentowi. W sentencji wyroku NSA podkreślał, że zrobił tak nie ze względu na ochronę prywatności ekspertów, a fakt, że ich zalecenia były jedynie drogowskazem dla Bronisława Komorowskiego, który podjął decyzję o podpisaniu ustaw zmieniających OFE.

(mpw)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Grzegorz Kwolek