Mediator wyznaczony przez Ministerstwo Pracy rozpoczyna rozmowy ze strajkującymi i zarządem w hucie Aluminium Konin. Związkowcy od poniedziałku protestują przeciw łamaniu praw pracowniczych i związkowych w spółce.

Strajk zorganizowały dwa działające w firmie związki zawodowe: NSZZ "Solidarność" i MZZ Hutników i Pracowników Aluminium Konin. Domagają się przywrócenia do pracy 32 zwolnionych dyscyplinarnie związkowców i gwarancji podwyżki płac.

Zarząd zwolnił pracowników za zorganizowanie miesiąc temu, jego zdaniem, nielegalnego strajku ostrzegawczego. Teraz chce przywrócić ich do pracy, ale to nie zadowala związkowców.

To nas nie satysfakcjonuje, bo sąd pracy i tak nas do pracy przywróci. Nie możemy poświęcić tak ważnej dla ludzi sprawy płac. Liczymy na mediatora - powiedział wiceprzewodniczący związku branżowego MZZ Hutników i Pracowników Aluminium Konin Józef Maciej Graczyk.

Aluminium Konin-Impexmetal SA zatrudnia blisko 1.100 pracowników. Od początku 2005 r. wchodzi w skład Grupy Kapitałowej Boryszew, która skupia kilkadziesiąt spółek z branży chemicznej i metali kolorowych.