Maturę lub paszport kupię

Wtorek, 10 października 2006 (16:15)

Matura, tytuł magistra z wpisem na uczelni, prawo jazdy czy paszport – te wszystkie dokumenty można kupić w Internecie. Wystarczy w jakiejkolwiek wyszukiwarce wpisać odpowiednie hasło.

W Polsce mieszkają dziesiątki, a być może nawet setki Rosjan oraz przybyszów z innych krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, którzy bezprawnie i nielegalnie zdobyli polskie obywatelstwo. Mogli je np. kupić w jednej z petersburskich firm. czytaj więcej

Nasz reporter Krzysztof Kot przeglądał ogłoszenia internetowe, czy rzeczywiście można tam kupić podrabiane dokumenty. Nie ma oczywiście ofert sprzedaży, ale wystarczy wpisać hasło „kupię dokumenty” i od razu pojawia się kilkanaście stron ogłoszeń.

Nie ma żadnych numerów telefonów, kontakt mailowy wyłącznie na darmowe skrzynki. Były przypadki, że na takie ogłoszenia odpowiadali lubelscy policjanci. Samo jego umieszczenie – jak się dowiedział w lubelskiej prokuraturze reporter RMF – może być potraktowane jako przygotowanie do przestępstwa użycia podrobionego, lub przerobionego dokumentu jako autentycznego. Grozi za to do dwóch lat więzienia.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

RMF FM - newsroom