Matura 2015. Tematy z polskiego w liceum: "Lalka" Prusa i wiersz amerykańskiej poetki

Poniedziałek, 4 maja 2015 (12:00)
Aktualizacja: Poniedziałek, 4 maja 2015 (17:07)

Licealiści pisali w poniedziałek maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym. Mieli do wyboru tematy: wpływ wolnej woli na los człowieka na podstawie "Lalki" Bolesława Prusa i wiersz amerykańskiej poetki o utracie.

POBIERZ ARKUSZ Z ZADANIAMI MATURALNYMI Z JĘZYKA POLSKIEGO [POZIOM PODSTAWOWY. LICEUM]

TUTAJ ZNAJDZIECIE ODPOWIEDZI Z MATURY Z JĘZYKA POLSKIEGO [LICEUM, POZIOM PODSTAWOWY]

Jak powiedzieli maturzyści po wyjściu z egzaminu, jeden z dwóch tematów dotyczył kwestii czy wolna wola warunkuje los człowieka, czy siły wyższe. Maturzyści mieli go napisać na podstawie powieści Bolesława Prusa "Lalka".

Abiturienci, którzy wybrali drugi z tematów, musieli zinterpretować wiersz amerykańskiej poetki Elizabeth Bishop "Ta jedna sztuka".

Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli także m.in. odpowiedzieć na pytania do zamieszczonych w arkuszu egzaminacyjnym tekstów. Wśród nich był artykuł prof. Jerzego Bralczyka z tygodnika "Polityka" pt. "Co się nosi w mówieniu?".

Tegoroczni absolwenci liceów są pierwszym rocznikiem, który w szkole ponadgimnazjalnej uczył się zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego i zdaje maturę w nowej formule.

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym rozwiązywany w poniedziałek przez licealistów Centralna Komisja Egzaminacyjna ma ujawnić po południu na swoje stronie internetowej.

(md)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska