Marszałek województwa pomorskiego usłyszał zarzuty dot. oświadczeń majątkowych

Wtorek, 9 lipca 2019 (14:38)

​Sześć zarzutów dotyczących podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych usłyszał dziś Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Sam poinformował o tym fakcie w mediach społecznościowych. Prokuratura niewiele mówi o szczegółach sprawy, marszałek oświadcza, że nie może zgodzić się z treścią zarzutów.

Śledczy nie chcą mówić na razie o szczegółach sprawy. Opisują, że zarzuty to efekt śledztwa wszczętego po zawiadomieniu od Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Śledztwo dotyczy ogólnie prawidłowości oświadczeń złożonych przez Mieczysława S. Dzisiaj prokurator ogłosił podejrzanemu zarzut i wykonał z jego udziałem czynności. To znaczy przesłuchał go w charakterze podejrzanego. Podejrzany nie przyznał się do stawianych zarzutów i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień - powiedział RMF FM prokurator Mariusz Duszyński z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Dodał, że śledczy nie zastosowali wobec Mieczysława Struka żadnych środków zapobiegawczych.

Wszystkie zarzuty przedstawione zostały z tego samego artykułu kodeksu karnego. W 2016 roku był on jednak nowelizowany. Za część zarzutów Strukowi grozi więc do 3 lat więzienia, a za pozostałe od 6 miesięcy do 8 lat. 

O sprawie Mieczysław Struk sam poinformował na swoim Facebooku, publikując obszerne oświadczenie. Zarzuty te w mojej ocenie nie bez przyczyny pojawiają się właśnie teraz, tuż przed startem kampanii wyborczej. Przypomnę, że w czerwcu ubiegłego roku odmówiłem podpisania protokołu CBA po kontroli moich oświadczeń majątkowych, która rozpoczęła się ponad dwa lata temu. Protokół wskazywał sześć rzekomych nieprawidłowości. Z tymi nieprawidłowościami się nie zgodziłem, złożyłem obszerne wyjaśnienia, a ponieważ nie zostały one uwzględnione przez funkcjonariuszy - odmówiłem podpisania protokołu. I jednocześnie udostępniłem opinii publicznej wszystkie dostępne mi dokumenty związane z kontrolą - oświadczył Struk, odnosząc się także szczegółowo do treści samych zarzutów.

Poniżej publikujemy pełną treść jego oświadczenia w tej sprawie:

"We wtorek 9 lipca w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku przedstawiono mi zarzuty dotyczące moich oświadczeń majątkowych z lat 2014-2016. Zarzuty te w mojej ocenie nie bez przyczyny pojawiają się właśnie teraz, tuż przed startem kampanii wyborczej.

Przypomnę, że w czerwcu ubiegłego roku odmówiłem podpisania protokołu CBA po kontroli moich oświadczeń majątkowych, która rozpoczęła się ponad dwa lata temu. Protokół wskazywał sześć rzekomych nieprawidłowości. Z tymi nieprawidłowościami się nie zgodziłem, złożyłem obszerne wyjaśnienia, a ponieważ nie zostały one uwzględnione przez funkcjonariuszy - odmówiłem podpisania protokołu. I jednocześnie udostępniłem opinii publicznej wszystkie dostępne mi dokumenty związane z kontrolą.

Mimo to postawiono mi dziś w prokuraturze zarzuty, z którymi nie mogę się zgodzić. Najbardziej jaskrawy przykład to zarzut, że nie wpisałem do oświadczenia majątkowego faktu zasiadania w radzie Fundacji "Centrum Solidarności". Pełnię tę funkcję społecznie, nie pobieram z tego tytułu żadnego dochodu, jestem członkiem rady jako marszałek województwa i reprezentuję Samorząd Województwa Pomorskiego.

Pozostałe zarzuty dotyczą tego w jakim stopniu należało w moim oświadczeniu uwzględniać dochody mojej żony. Chodzi konkretnie o niewykazanie w oświadczeniach posiadania środków pieniężnych żony na rachunku bankowym w kwocie 38 351,17 zł (pochodzących m.in. z działalności gospodarczej żony polegającej na wynajmie pokoi dla letników), niewykazania posiadania przez żonę nieruchomości gruntowej o powierzchni 1852 mkw i niewykazania pożyczki pieniężnej w wysokości 50 tys. zł zaciągniętej przez moją żonę. Działalność mojej żony jest powszechnie znana, opodatkowana i była wielokrotnie kontrolowana przez organy skarbowe.

Jeśli chodzi o mój komentarz, to nie będzie on inny od tego, co powiedziałem już rok temu. Nadal nie zgadzam się z ustaleniami CBA. Stawiane przez funkcjonariuszy zarzuty są wynikiem nieprawidłowej interpretacji faktów. Udostępnione przeze mnie rok temu dokumenty, w tym wyjaśnienia przekazane CBA, wciąż są dostępne w internecie.

Raz jeszcze powtórzę: do sporządzania oświadczeń majątkowych polski ustawodawca nie przewidział szczegółowej instrukcji. W związku z tym - podchodząc zawsze poważnie i rzetelnie do obowiązku składania oświadczeń majątkowych - wykazywałem stosowne informacje według swojej najlepszej wiedzy i rozumienia zapisów rozporządzenia. Najlepszym dowodem na konieczność uporządkowania przepisów dotyczących oświadczeń majątkowych są wątpliwości z ich prawidłowym wypełnianiem, jakie dotyczą m.in. Mateusza Morawieckiego, Michała Dworczyka, czy Jacka Sasina.

Oświadczenia majątkowe - gdy były wprowadzane - miały służyć sprawdzeniu czy politycy nadmiernie się nie wzbogacili i czy ich majątek ma pokrycie w dochodach. W moim przypadku niezwykle wnikliwa kontrola CBA potwierdziła przede wszystkim to, że mój stan posiadania jest zgodny z moimi dochodami. To jest najważniejsza informacja, która powinna płynąć z takiego sprawdzenia".

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Kuba Kaługa

Adam Zygiel