Sejm powołał prof. Marka Belkę na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego. Kandydaturę byłego premiera poparło 253 posłów, 184 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Jego wybór był możliwy dzięki głosom PO i Lewicy; PiS oraz PSL były przeciw.

W ten sposób NBP jest w pełni ustabilizowany po dramacie katastrofy smoleńskiej - powiedział po głosowaniu pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który zgłosił kandydaturę Belki. Były premier zastąpił na stanowisku szefa banku centralnego Sławomira Skrzypka, który zginął 10 kwietnia w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Belka: Bank centralny nie potrzebuje rewolucji

Marek Belka powiedział po głosowaniu, że bank centralny oraz polska polityka pieniężna nie potrzebują rewolucji. Potrzeba dać tylko silny sygnał dla uczestników rynku, że złoty jest stabilny, że polska gospodarka jest stabilna; że istnieje wola współpracy między niezależnym Narodowym Bankiem Polskim a wszystkimi polskimi władzami, czyli rządem, Komisją Nadzoru Finansowego - podkreślił w rozmowie z dziennikarzami.

Czasy są trudne, można by nawet powiedzieć - niepewne. W takiej sytuacji pokazanie pewnej jedności jest bardzo ważnym sygnałem, który może stabilizować naszą walutę i sprzyjać utrzymaniu bardzo dobrej opinii, jaką Polska ma dzisiaj w świecie i w Europie - zaznaczył. Pytany, czy ma pomysł na współpracę z rządem, powiedział: Cóż to za pomysł. Po prostu trzeba rozmawiać, trzeba z dobrą wolą usiąść i rozwiązywać problemy.

Komentarze po wyborze Belki na szefa NBP

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział w Sejmie, że liczy na dobrą współpracę z Narodowym Bankiem Polskim. Dodał, że nowy szef banku centralnego Marek Belka to bardzo profesjonalny ekonomista z wielką wiedzą.

Główny ekonomista BRE Banku Ryszard Petru uważa, że wybór przez Sejm Marka Belki na prezesa Narodowego Banku Polskiego jest bardzo dobrą informacją dla rynku. Decyzja Sejmu jest bardzo pozytywna, stabilizująca nasz rynek - powiedział. W podobnym tonie wybór Belki na szefa NBP skomentował główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu Janusz Jankowiak.

Marek Belka będzie dobrym prezesem Narodowego Banku Polskiego - powiedział Jacek Socha, ekonomista, minister skarbu w rządzie Belki w latach 2004-2005. W rządzie robiliśmy wiele dobrych rzeczy bez szumu. Jeśli Marka Belkę dobrze oceniono jako premiera, to taką ocenę otrzyma też na stanowisku prezesa Narodowego Banku Polskiego - zaznaczył.

PSL nie bierze odpowiedzialności za Marka Belkę jako prezesa NBP - oświadczył wicepremier Waldemar Pawlak po głosowaniu, w którym mimo sprzeciwu jego klubu, Sejm wybrał nowego prezesa banku centralnego.

Zgodnie z konstytucją prezes Narodowego Banku Polskiego jest powoływany przez Sejm - na wniosek prezydenta - na 6 lat. Szef NBP nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej, która nie daje się pogodzić z godnością jego urzędu. Natomiast ustawa o NBP stanowi, że prezes obejmuje obowiązki po złożeniu wobec Sejmu przysięgi. Jak nieoficjalnie dowiedział się dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda, zaprzysiężenie ma się odbyć w piątek rano.