Mamy zimę: Sypnęło śniegiem, w wielu regionach mróz

Piątek, 26 grudnia 2014 (00:26)

Ciepła zima już za nami. W Boże Narodzenie mocno sypnęło śniegiem na północy kraju. Na Gorącą Linię RMF FM dostawaliśmy dziesiątki sygnałów o bardzo trudnych warunkach na drogach. Wieczorem nasi słuchacze i internauci donieśli zaś, że śnieg dotarł już nawet do województwa śląskiego. W piątek sypać ma głównie na północy i południu kraju.

Jest taki opad śniegu, tak białe drogi, że nie da się jechać szybciej niż 40-50 km/h. "Biało" to mało powiedziane - czuć pod kołami naprawdę śliską nawierzchnię - mówił nam w bożonarodzeniowe popołudnie Piotr, który zadzwonił na Gorącą Linię RMF FM z trasy Grudziądz - Świecie w Kujawsko-Pomorskiem.

Jedziemy 50 km na godzinę, przed nami dwa pługi, tak wygląda autostrada z Trójmiasta - to już MMS, który przyszedł na 600 700 800:

Z Czarnej Wody w Pomorskiem dostaliśmy zdjęcie, które zobaczycie poniżej, i następującą wiadomość: Tak było około godziny 16. Teraz jest już ponad 15 cm śniegu i ciągle pada. Trasa krajowa nr 22, Starogard Gdański, jest w bardzo złym stanie. Zalega bardzo dużo śniegu. Najgorsze jest to, że nadchodzi zimna noc i wszystko przymarza. Uważajcie.

Śnieg pojawił się również na Mazowszu, a najlepszym dowodem - zdjęcia przesłane nam przez Pabla za pośrednictwem naszego profilu na Facebooku. Podpisał je krótko: Legionowo i Trasa Toruńska. Zobaczcie:

Wieczorem nasi słuchacze i internauci donieśli zaś, że śnieg dotarł już do Częstochowy i Siemianowic Śląskich.

Sypnęło także na Lubelszczyźnie - zdjęcie pokrytej śniegiem trasy z Janowa Podlaskiego do Białej Podlaskiej przesłała nam Iza:

Tysiące ludzi bez prądu. Winne opady mokrego śniegu

Opady mokrego śniegu doprowadziły w wielu miejscach do awarii energetycznych. Wieczorem odciętych od prądu było około 10 tysięcy odbiorców w północnej Polsce. Najwięcej awarii odnotowano w pasie od Koszalina po Starogard Gdański.

Wieczorem awarie pojawiły się również w okolicach Nowego Miasta Lubawskiego w Warmińsko-Mazurskiem i Rypina w Kujawsko-Pomorskiem, a także w kilku miejscach na Mazowszu.

Mroźno! Na drogach gołoledź

Według synoptyków, ciepłą zimę mamy już za sobą. W drugim dniu świąt sypać ma głównie na północy i południu Polski. Najcieplej będzie na Pomorzu, gdzie słupki rtęci zatrzymają się w okolicach zera, natomiast w pozostałych regionach prognozowany jest kilkustopniowy mróz.

Meteorolodzy ostrzegają, że na drogach pojawi się gołoledź - szczególnie uważać powinni kierowcy w województwach dolnośląskim, lubuskim, opolskim i wielkopolskim.

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.


Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Edyta Bieńczak

Bartek Paulus