Macron oskarżył przywódców Europy Wschodniej o zdradę. Waszczykowski oczekuje wyjaśnień

Czwartek, 22 czerwca 2017 (16:22)

Mam nadzieję, że prezydent Francji Emmanuel Macron, który ma zamiar spotkać się w Brukseli z premier Beatą Szydło, wyjaśni swoje słowa Polakom, Węgrom i innym narodom Europy Środkowej - powiedział szef resort spraw zagranicznych, Witold Waszczykowski. W wywiadzie udzielonym ośmiu europejskim gazetom prezydent Francji powiedział m.in.: "Gdy słyszę dziś niektórych przywódców politycznych z Europy Wschodniej, to (widzę), że zdradzają oni Europę. Decydują się na rezygnację z zasad i odwracają się plecami do Europy. To jest cyniczne podejście do UE: służy im ona do rozdzielania pieniędzy - bez przestrzegania jej wartości".

Macron mówił też m.in., że "Europa nie jest supermarketem", tylko "wspólnotą losów", która sama siebie osłabia, gdy godzi się na to, by odrzucano jej zasady. Kraje Europy, które nie przestrzegają reguł, muszą ponieść wszelkie polityczne konsekwencje - podkreślił francuski prezydent. Domagał się też bardziej surowych reguł dla pracowników z Europy Wschodniej oddelegowanych do pracy we Francji.

Pytany w czwartek przez dziennikarzy w Sejmie, czy w kontekście wypowiedzi francuskiego prezydenta nadal wierzy w reset z Francją, szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski odpowiedział: "Jestem człowiekiem wielkiej wiary".

Odnosząc się do słów Macrona, iż "Europa nie jest supermarketem", minister dodał: "To biznes francuski musi też zobaczyć, że Polska nie jest supermarketem i jeśli chce dalej z nami współpracować, to musi też zachować się uczciwie wobec Polski".

Ja mam nadzieję, że pan prezydent Macron, który będzie dziś i jutro na Radzie Europejskiej i ma zamiar spotkać się z panią premier, wyjaśni te słowa Polakom, Węgrom i innym narodom Europy Środkowej - zaznaczył Waszczykowski. 

O wypowiedzi prezydenta Francji był też w Sejmie pytany wiceszef MSZ Jan Dziedziczak. Według niego "to, co w tej chwili proponuje Polska UE, to jest najbliżej wizji ojców założycieli wspólnoty europejskiej". To, że z biegiem lat m.in. przez takich polityków jak prezydent Francji Unia odeszła od tej wizji, jest pewną poważną przyczyną takich skutków jak Brexit - ocenił.

(mn)

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska