Łódź: Wkrótce ruszy budowa studia Davida Lyncha

Poniedziałek, 23 listopada 2009 (14:58)

Na początku przyszłego roku ruszy w Łodzi budowa centrum filmowego Davida Lyncha. Inwestycja będzie warta 150 milionów dolarów i zostanie sfinansowana ze środków funduszy europejskich. Centrum ma zostać oddane do użytku w 2012 roku.

Na pomysł budowy studia w Łodzi amerykański reżyser wpadł w 2005 roku. Ma ono powstać w zabytkowej elektrociepłowni EC-1, gdzie znajdzie się także Centrum Festiwalowo-Kongresowe Camerimage Łódź Center. Lynch wielokrotnie gościł w Łodzi i za każdym razem zapewniał, że jest zauroczony tym miastem. Tam powstała część zdjęć do jego filmu "Inland Empire".

To ma być fabryka przyszłości inspirowana "Gwiezdnymi wojnami". Do starych murów elektrociepłowni zostaną dodane stalowo-szklane konstrukcje przypominające kształtem dawne chłodnie EC-1. W budynku ma się odbywać głównie obróbka dźwięku. Będzie w nim można m.in. tworzyć nagrania z udziałem orkiestry i organizować koncerty. W zamyśle Lyncha nowe centrum ma być miejscem promującym Łódź i zarazem przestrzenią, w której artyści będą mogli wymieniać się swoimi "artystycznymi inspiracjami". Przewiduje się też budowę biur, sklepów i restauracji. Posłuchaj relacji reporterki RMF FM Agnieszki Wyderki:

David Lynch (ur. 1946) zyskał światową sławę dzięki dramatom obyczajowym i thrillerom. Najbardziej znane w jego dorobku są: serial telewizyjny "Miasteczko Twin Peaks" (1990-91) oraz filmy "Blue Velvet" (1986), "Dzikość serca" (1990), "Zagubiona autostrada" (1997) i "Mulholland Drive" (2001).

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

RMF FM - newsroom