Tegoroczne lato RMF FM to przede wszystkim wielki konkurs "Ja Cię kręcę" i specjalna edycja "Przeboju Lata". Ten ostatni to jeden z ulubionych konkursów antenowych, w którym słuchacze głosują na letni hit, będzie miał w tym roku zaskakujący finał: zakończy go specjalna impreza na Costa Brava z udziałem stu słuchaczy RMF FM.

Przez całe wakacje słuchacze będą mieli okazję wygrać zaproszenia na to najważniejsze wydarzenie muzyczne lata.

W konkursie "Ja Cię kręcę" słuchacze będą przysyłać swoje filmy, w których  śpiewają piosenki artystów znanych z  anteny RMF FM. Zwycięzca, wybrany przez słuchaczy i internautów w połowie sierpnia, otrzyma nagrodę specjalną. Konkursowi towarzyszy seria wydarzeń z udziałem gwiazd muzyki.

W trasę ruszy konwój  żółto-niebieskich samochodów, w tym specjalne auto wyposażone w kamery. Do tego auta słuchaczy zapraszać będą w różnych częściach Polski (m.in. wybrzeże, Warszawa, Dolny Śląsk, Małopolska czy Mazury) artyści występujący na antenie RMF FM. Razem ze słuchaczami będą śpiewali piosenki, a filmy z ich przejażdżki znajdą się na stronie RMF FM.

W pierwszą podróż konwój ze słuchaczami ruszy 1 lipca, a poprowadzi go zespół Pectus. W następnych konwojach pojawią się między innymi Enej, Ania Wyszkoni, Bracia i wielu innych.

"Słoneczna 13 RMF FM"

"Szczęśliwa 13 RMF FM", sztandarowy konkurs stacji, zmienia się w lecie w "Słoneczną 13 RMF FM" z równie atrakcyjnymi nagrodami pieniężnymi. W letniej odsłonie, dzięki wprowadzeniu dodatkowych rund, słuchacze zyskują możliwość szybkiego wygrania pieniędzy na wakacje.

Do porannej ekipy programu "Wstawaj Szkoda Lata" dołącza w tym roku nieprzewidywalny DJ OK z Radia Chałupy. Jego prawdziwą tożsamość RMF FM ujawni w dzień debiutu, 1 lipca.

Zmianie ulega w czasie wakacji zakres obowiązków Tomasza Olbratowskiego, który występować będzie w roli reportera, podążającego z właściwym sobie dystansem i humorem wakacyjnymi szlakami Polaków.

Kolejną nowością letniej ramówki RMF FM jest... powieść Stephena Kinga "Joyland". Najnowsze dzieło Kinga czytać będzie, od poniedziałku do piątku po godzinie 22, Jacek Braciak.

W poszukiwaniu "Najpiękniejszej pamiątki lata"

Dziennikarze Faktów RMF FM przez siedem tygodni lata będą poszukiwać "Najpiękniejszej pamiątki z wakacji" w kategorii polskiej i zagranicznej.

Co tydzień ogłaszane będą  - i nagradzane - wybory słuchaczy spośród nadsyłanych na stronę RMF24 zdjęć pamiątek. 25 sierpnia odbędzie się wielki finał, a trzy dni później dziennikarze Faktów ogłoszą nazwiska zwycięzców w obu kategoriach.

Reporterzy Faktów RMF FM przygotowali także specjalny "Turystyczny Niezbędnik", kompendium wiedzy dla wakacyjnych podróżnych, obejmujący porady dotyczące zdrowia, szczepień, pakowania czy przepisów. Niezbędnik dostępny będzie także na stronie RMF24.

Z podróżami zagranicznymi związane będą także dwa urlopowe poradniki: "Plaża na wysokich obcasach" ( autorzy multimedialnie, na antenie i na RMF24 doradzą i pokażą, po czym poznać skąd pochodzi turysta) oraz "Jak nie urazić tubylca?", w którym dziennikarze i korespondenci Faktów RMF FM podpowiedzą, czego w danym kraju robić nie wolno lub nie wypada.