Ławrow: Rosja nie zamierza naciskać na Polskę w sprawie tarczy

Poniedziałek, 21 stycznia 2008 (18:14)

Chcemy jednak, by nasze stanowisko zostało usłyszane i zrozumiane - mówił po rozmowach z Radosławem Sikorskim, szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Sikorski z kolei widzi możliwość zniesienia polskiego weta blokującego nową umowę Rosja-Unia Europejska, tak by negocjacje w tej sprawie rozpoczęły się jeszcze w tym półroczu. Wypowiedź Sikorskiego łagodzi premier Tusk.

Według premiera, wypowiedź Sikorskiego w sprawie odblokowania przez Polskę negocjacji Unia-Rosja została zinterpretowana na wyrost: To na pewno jest nieporozumienie, zła interpretacja. Tak jak powiedzieliśmy, wygasną powody, dla których weto było założone, zniknie także weto. Te powody wygasną wtedy, kiedy wygaśnie embargo.

Sikorski przyznał z kolei, że dzięki konsultacjom z Moskwą wiemy więcej o samej tarczy i możemy skuteczniej negocjować z Amerykanami. Przyznał, że już otrzymaliśmy od Rosjan informacje dotyczące perspektywy rozwoju irańskich technologii jądrowych.

Rosjanie przekazują nam również swoje opinie o samej tarczy i jej skuteczności. My, to co słyszymy przekazujemy Amerykanom w formie pytań i wątpliwości: To, co słyszymy od strony rosyjskiej staje się przedmiotem naszych pytań i rozmów także ze stroną amerykańską. To jest moja definicja brania pod uwagę stanowiska Rosji, bo to oznacza, że ostateczną decyzję podejmiemy dopiero na bazie pełnego zestawu informacji. Także stanowiska Rosji. Polski minister podkreślał, że rozmawiając z Rosją o tarczy nie pytamy o zgodę, ale o zdanie, a to dwie różne sprawy.

Posłuchaj relacji moskiewskiego korespondenta RMF FM Przemysława Marca:

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

RMF FM - newsroom