Koziej: Temat posiedzenia RBN jest już ustalony

Piątek, 14 stycznia 2011 (15:30)

Tematem najbliższego posiedzenia RBN będzie przygotowany przez NATO plan obronny Polski - poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej. Dodał jednak, że członkowie rady mogą dodać punkt dotyczący raportu MAK-u.

Najbliższe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ma od dawna ustalony temat: będzie się zapoznawać z planem ewentualnościowym NATO dotyczącym obrony Polski, ale każdy członek RBN może wystąpić do przewodniczącego o uzupełnienie porządku posiedzenia - powiedział Stanisław Koziej, który jest sekretarzem RBN. Nie widzę możliwości radykalnej zmiany tematu posiedzenia, chyba żeby zaistniały jakieś dramatyczne okoliczności - dodał.

Według Kozieja raport MAK to problem bieżącego reagowania na zdarzenia, właściwym organem jest nie RBN, ale odpowiedni zespół rządowy, jak Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. RBN jest kolegialnym ciałem o charakterze strategicznym, a nie ciałem przeznaczonym do działań operacyjnych - zaznaczył.

Szef BBN nie wyklucza, że rada mogłaby się zająć raportem, "ale z pewnego dystansu", w ramach monitorowania zdarzeń, a nie reagowania na nie. RBN nie jest organem rozpoczynania debaty, raczej podsumowującym sposób rozwiązania jakiegoś problemu - tłumaczył Koziej.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

RMF24-PAP